Najważniejsze informacje z minionego tygodnia
1. Polska – koniunktura konsumencka
W grudniu bieżące nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, polepszyły się. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK), publikowanego przez GUS, wzrosła z -17,1% do -16,7. Wartość wskaźnika wyprzedzającego (WWUK), obrazująca przyszłe nastroje, nie uległa znaczącej zmianie (+0,1). Nastroje nadal są umiarkowanie pesymistyczne, ale co ważne wygląda na to, że stabilizują się po niedawnych spadkach. Ponownie wzrosły oczekiwania dotyczące wzrostu cen w najbliższych 12 miesiącach. Polacy oczekują również nieco słabszego pogorszenia sytuacji na rynku pracy niż oczekiwali w listopadzie. Poprawiła się ocena obecnego dokonywania ważnych zakupów a pogorszyła ocena przyszłego dokonywania ważnych zakupów. Poprawa tej pierwszej kategorii powinna pozytywnie oddziaływać na dynamikę konsumpcji.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
2. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Wg GUS dynamika (niewyrównanych sezonowo) nastrojów w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się w bardzo zmiennej kategorii jaką jest zakwaterowanie i gastronomia oraz w działalności finansowej i ubezpieczeniowej. Sytuacja dalej pogorszała się w przetwórstwie przemysłowym, gdzie nastroje są najgorsze od grudnia 2023 r. Podobna sytuacja miała miejsce w budownictwie. Ponadto nastroje pogorszyły się w handlu detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych, a także w transporcie i gospodarce magazynowej,
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
Źródło: GUS. S&P Global PMI. Obliczenia własne.
Źródło: GUS. Obliczenia własne.
3. Polska – sprzedaż detaliczna
Dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej za listopad podobnie jak za październik okazały się dużo lepsze od oczekiwań. Sprzedaż urosła realnie o 3,1% w ujęciu r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,8%. W stosunku do października sprzedaż spadła realnie o 1,2%, co wpisuje się we wzorzec sezonowy. Oczekiwania kształtowały się na poziomie -2,9%. W ujęciu miesięcznym w poszczególnych kategoriach dynamiki były bardzo mieszane. Na przykład sprzedaż w kategorii meble, rtv, agd wzrosła o 6,9% m/m w cenach stałych (nadal ujemna dynamika r/r) a sprzedaż paliw stałych, ciekłych i gazowych spadła o 7% m/m (dodatnia dynamika r/r). W cenach bieżących wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 3,4% r/r i -0,7% m/m.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
Żrdódło: GUS. Opracowanie własne.
4. Polska – sprzedaż detaliczna przez Internet
W listopadzie zarówno dynamika jak i udział sprzedaży detalicznej przez Internet wpisują się co do kierunku we wzorzec sezonowy. Dynamika miesięczna była jednak znacząco niższa od średniej. Udział sprzedaży przez Internet był również był niższy niż średnia i jest i był najniższy od listopada 2021 r.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
5. Polska – produkcja przemysłowa
Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu, niewyrównana sezonowo (w cenach stałych), spadłą w listopadzie o 5,4% w stosunku do października. Z 10% m/m do 9,9% m/m zrewidowano dane za październik. W ujęciu rocznym wzrost produkcji osiągnął tempo -1,5% (oczekiwano odpowiednio: -1,3% r/r w przypadku Bloomberg i -0,2% r/r w przypadku PAP). Zgodnie z informacjami podanymi przez PAP po wyrównaniu sezonowym dynamika produkcji w ujęciu rocznym kształtowała się na poziomie -2,8% r/r.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
6. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w listopadzie poziom 8.478,26 zł. Wynagrodzenia w ujęciu r/r wzrosły nominalnie o 10,54%. W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń wyniosła 5,83%.
Źródło: GUS. Opracowanie własne.
7. Polska – PPI
Według wstępnych informacji GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu r/r spadły w listopadzie o 3,72% wobec oczekiwanych 3,8%, a w ujęciu m/m wzrosły o 0,3%. Z -5,2% do -5,1% zrewidowano dynamikę roczną za październik. Dynamika cen w przemyśle zaczyna być coraz bliższa 0.
8. USA – stopy procentowe
FED obniżył stopę procentową w USA, zgodnie z oczekiwaniami o 0,25 pb., do poziomu dopuszczalnych wahań w przedziale 4,25 – 4,50%. FED zapoznał się również z najnowszymi projekcjami poziomu inflacji i to te projekcje spowodowały bardziej jastrzębią retorykę na konferencji prasowej Jerome Powella. Obecnie Fed spodziewa się obniżyć stopę procentową w 2025 r. o zaledwie 50 pb, opóźniając na kolejne lata dalsze ewentualne dostosowanie polityki pieniężnej. FOMC ponownie podniósł medianę szacunków neutralnej stopy procentowej do 3%. Prognoza inflacji na przyszły rok została zrewidowana w górę, a jej ścieżka stała się bardziej niepewna. Ponieważ stopa procentowa zbliża się do poziomu neutralnego, Fed wszedł w związku z tym w nową fazę dostosowywania polityki pieniężnej, charakteryzującą się większą ostrożnością. Obecnie tylko niektórzy członkowie FOMC zaczęli uwzględniać wpływ ewentualnego wzrostu poziomu ceł w swoich prognozach.
Źródło: FED. Opracowanie własne.
9. USA – PKB
Kolejnego dnia po posiedzeniu FED BEA opublikowało dane w zakresie tempa wzrostu gospodarczego w USA. W 3 kwartale 2024 r., wg trzeciego odczytu, tempo wzrostu zaskoczyło w górę i wyniosło 3,1% w skali roku. Dynamika konsumpcji prywatnej osiągnęła poziom 3,7%. Wyższe tempo wzrostu odzwierciedlało przede wszystkim korekty w górę dynamiki eksportu i wydatków konsumpcyjnych, które zostały częściowo skompensowane przez korektę w dół prywatnych inwestycji w zapasy.
W tym tygodniu:
- Niemcy: prognozy ekonomiczne
- Hiszpania: PKB, sprzedaż detaliczna
- USA: zamówienia na dobra trwałe
- Japonia: produkcja przemysłowa, CPI, sprzedaż detaliczna