10 największych mitów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-04-26 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Dla jednych własny biznes oznacza spełnienie marzeń. Dla innych jest to tylko szereg niedogodności. W rzeczywistości własna firma oznacza wiele plusów i minusów. Jest jednak 10 mitów na temat prowadzenia działalności gospodarczej, o których warto pamiętać.

 

  1. Założenie firmy jest skomplikowane

Otwarcie jednoosobowej działalności jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Ja swoją firmę w ubiegłym roku otwierałam dosłownie kilka minut. Można to nawet zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet lub za pośrednictwem biura rachunkowego. Nawet nie trzeba odwiedzać żadnego urzędu. Także samo założenie firmy jest bardzo proste. Inną kwestią jest już późniejsze prowadzenie firmy.

 

  1. Żeby założyć firmę, trzeba dysponować dużym kapitałem na start

To jeden z mitów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Otwarcie jednoosobowej firmy jest zupełnie darmowe. I nie jest prawdą, że trzeba posiadać jakikolwiek kapitał na start. Trochę inaczej może to wyglądać przy bardziej zaawansowanych spółkach.

Posiadanie kapitału jednak w żadnym wypadku nie powinno stanowić przeszkody do ruszenia z biznesem! Nawet jeżeli Twoja działalność wymaga określonej gotówki na start, to jest mnóstwo sposobów, aby ją zorganizować lub znaleźć sposób na zminimalizowanie kosztów. Właśnie na tym polega przedsiębiorczość. Wykorzystaj wiedzę, którą posiadasz i dostęp do możliwości, jakie w dzisiejszej dobie daje internet.

 

  1. Firma to masa papierkowej roboty

Nie powiem, że całkiem nie jest to prawdą. Jednak w dzisiejszych czasach, można mnóstwo rzeczy zrobić przez internet. I wiele rzeczy można, a nawet trzeba delegować. Jeżeli przerażają Cię zawiłości prawne lub księgowe, to skorzystaj z wykwalifikowanego biura rachunkowego. Bez problemu znajdziesz takie, które oferują swoje usługi w 100 proc. elektronicznie. Przez internet. Dzięki temu ograniczysz papierkową robotę nawet do kilkunastu minut w ciągu miesiąca!

 

  1. Można rzucić etat z dnia na dzień i zarabiać na firmie

Sporo osób wierzy w ten mit i otwiera firmę na fali frustracji, bez wcześniejszego przygotowania się. "Bo szef niedobry", "bo etat nie taki jak trzeba", "bo atmosfera w firmie". Powodów może być milion. Jednak takie pochopne działanie może okazać się zgubne w skutkach. Motywacją do otwarcia biznesu nigdy nie powinna być tylko i wyłącznie frustracja. To nie jest dobry powód, by rzucić wszystko z dnia na dzień. Lepiej daj sobie trochę czasu na odpowiednie zaplanowanie swojej działalności. Zrób biznesplan i rozeznanie na rynku. Najpierw poszukaj odbiorców na swoje usługi czy produkty. Przygotuj wcześniej fundamenty finansowe, które pozwolą Ci przetrwać pierwsze miesiące prowadzenia biznesu bez większego, a nawet żadnego dochodu.

 

  1. Wystarczy robić coś dobrze, aby klienci się znaleźli

"Otworzę działalność, zajmę się tym, co lubię, a potem staną się czary. Zamówienia będą napływać same, a klienci będą się o mnie bić. " Niestety, ale samo założenie biznesu w żadnym razie tego nie zapewnia! To kolejny mit, który sprawia, że wierzymy w czarodziejską różdżkę. W dzisiejszych czasach niestety nie wystarczy tylko coś stworzyć, aby świat sam się o tym dowiedział. Codziennie dostajemy zbyt wiele informacji i bodźców, by jeszcze szukać w tym gąszczu perełek. Jeżeli nie postawisz drogowskazów, to nikt do Ciebie nie trafi. Mówi się, że tylko 20 proc. działań powinna stanowić praca twórcza. Reszta to marketing. 

 

  1. Chcesz zarabiać dużo więcej? Tylko załóż swoją firmę

I tak i nie. Z jednej strony zakładając firmę, masz większe możliwości optymalizacji podatkowej. Nie płacisz także składek ZUS proporcjonalnie do dochodów. Ale zazwyczaj też nie będziesz mieć płatnego urlopu czy chorobowego. W przypadku samozatrudnionych większa niedyspozycyjność oznacza zazwyczaj utratę przychodów. I choć sporo osób jest przekonanych do prowadzenia działalności gospodarczej właśnie ze względu na brak ograniczeń zarobkowych, to jednak trzeba pamiętać o tych negatywnych aspektach bycia na swoim.

 

  1. Jesteś właścicielem działalności gospodarczej, to możesz robić, co tylko chcesz

Wiele osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności, ponieważ są zauroczone wizją wolności, elastycznego czasu pracy, braku szefa nad głową. Niektórzy myślą nawet, że do prowadzenia własnego biznesu wystarczy tylko leżak, komputer i sok z palemką pod ręką. To kusząca wizja, która jednak z prawdą ma niewiele wspólnego, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju firmy. Z jednej strony jesteś sam sobie szefem i możesz bardziej elastycznie planować swój czas. Jednak bardzo szybko okazuje się, że trzeba pracować więcej, co najmniej jak na dwóch etatach. A w dodatku brak szefa nad głową można zamienić co najwyżej na klientów czekających na efekt. Stworzenie dochodowego biznesu jest niestety nie lada wyzwaniem!

 

  1. Własny biznes równa się duże zyski

Wiele osób sądzi, że skoro firma ma spore przychody, to jej właściciel musi mieć z tego niezły dochód. Nie można zapominać, że zysk nie równa się dochodowi. Można mieć spore przychody, a tak naprawdę niewielkie dochody (czyli to, co zostaje po odjęciu wszelkich kosztów). Dochodzi jeszcze kwestia płynności finansowej. Brak płynności jest jedną z najczęstszych przyczyn bankructwa firm. Nie wystarczy generować tylko duże zyski. Trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo finansowe firmy, ponieważ opóźnienia w płatnościach czy zatory płatnicze są zmorą wielu przedsiębiorców.

 

  1. Pasję zawsze można zamienić w biznes

Niestety nie zawsze. O ile pasję można mieć dla przyjemności, o tyle istotą prowadzenia biznesu jest konieczność generowania zysków. A do tego nie wystarczy tylko pasja. Możesz robić najpiękniejsze swetry na drutach, komponować najlepsze fotografie, czy gotować na miarę najwybitniejszych kucharzy świata. Ale jeśli nie zdobędziesz klientów i Twój biznes nie będzie sprzedawał, to pasja nic nie pomoże. Biznes to znacznie więcej niż robienie tylko tego, co lubisz.

 

  1. Przedsiębiorca nie musi martwić się o swoją przyszłość

Otwierając własny biznes, nie masz nad sobą żadnego parasola ochronnego w razie nieprzewidzianych zdarzeń czy choroby. Dlatego tak ważne jest budowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. A do tego gromadzenie kapitału na dodatkową emeryturę. Dziś średnia emerytura z ZUS to niecałe 2 200 zł brutto, a dla przedsiębiorców to tylko 1 780 zł brutto. Mniejsza emerytura wynika z tego, że osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj opłacają najniższe składki ZUS (przedsiębiorcy nie płacą składek proporcjonalnie do dochodów).

 


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.