Pracujesz na etacie, ale szukasz sposobów, aby zarabiać więcej? Sprawdź pomysły, które pozwolą Ci na dodatkowy zarobek.
Czy pracując na etacie, powinieneś informować pracodawcę o dodatkowych źródłach dochodu?
Jeśli jesteś zatrudniony na pełny etat, to informowanie pracodawcy o innych źródłach dochodu nie jest konieczne. W większości przypadków pracownicy nie potrzebują na to zgody, chyba że umowa o pracę stanowi inaczej. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeżeli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin u kilku pracodawców, a Twoje wpływy przekraczają kwotę minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku poinformowanie pracodawców może być obowiązkowe, gdyż jest konieczne do prawidłowego wyliczenia składek na Fundusz Pracy.
Ważną kwestią dla osób pracujących w kilku miejscach, mogą być obowiązujące pracownika umowy o zakazie konkurencji. Należy ten fakt brać pod uwagę wcześniej, aby niepotrzebnie nie narazić się pracodawcom.
Jak zarabiać więcej na etacie?
Sposoby na dodatkowy zarobek możesz wykorzystać z zależności od ilości czasu, jakim dysponujesz. Zastanów się, ile godzin tygodniowo możesz poświęcić na dodatkową pracę bez uszczerbku na zdrowiu. Weź pod uwagę też to, aby dodatkowe zajęcia nie miały wpływu na jakość wykonywanej przez Ciebie pracy głównej. Dużą rolę odgrywają tu Twoje indywidualne predyspozycje i zainteresowania.
Dodatkową pracę możemy podzielić na tę "perspektywiczną" i tzw. "ekstra kasę".
"Ekstra kasą" możemy nazwać różnego rodzaju dorywcze zlecenia płatne w zależności od wykonanej pracy lub dzieła. Mogą występować np. sezonowo i dają możliwość elastycznego podejścia do dodatkowego zajęcia.
Za "pracę perspektywiczną" możemy uznać takie zajęcia, które są wykonywane dorywczo, ale w przyszłości mogą przeistoczyć się w główne źródło dochodu czy nawet we własny biznes.
Sposoby na dodatkowy zarobek
Sprzedawca - coraz częściej globalne marki do swoich sklepów potrzebują osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Dopasowanie wielkości etatu do indywidualnych potrzeb pracownika plus ciekawy pakiet socjalny (np. wyprawka dla dzieci, pakiet multisport), mogą być dodatkowym atutem takiej dorywczej pracy. Tego typu ofertami coraz częściej chwalą się liderzy rynku dyskontów spożywczych.
Merchandising - może być dodatkowym zajęciem z elastycznym grafikiem pracy. Zatrudnienie najczęściej występuje na podstawie umowy zlecenie. Polega na wykładaniu produktów w sklepach i dbaniu o prawidłową ekspozycję. Zazwyczaj są to oferty obejmujące pracę po kilka/kilkanaście godzin tygodniowo.
Opiekun - jeśli dobrze się rozejrzysz wśród znajomych lub dasz ogłoszenie w Social Mediach, to pewnie bez większego problemu znajdziesz osoby potrzebujące zaufanej opiekunki czy kogoś do dorywczej pomocy przy dziecku, starszym członku rodziny czy nawet domowym pupilu.
Złota rączka - są ludzie, którzy potrafią naprawić prawie wszystko. I są też ludzie, którzy potrzebują kogoś takiego w swoim mieszkaniu czy też domu. Jeżeli szukasz sposobów na dodatkowy zarobek i lubisz pomagać innym, to zaoferuj swoje usługi. Wystarczy wydrukować ulotki z numerem kontaktowym, poroznosić do skrzynek pocztowych lub doczepić na tablicach ogłoszeń w najbliższej okolicy. Pomoc sąsiedzka może też obejmować koszenie trawników, odśnieżanie, robienie zakupów, mycie okien itp.
Statysta/ aktor/hostessa - to już trochę mniej popularne zajęcie, ale przy odrobinie szczęścia i zaangażowania można znaleźć ciekawe oferty z obszaru szeroko rozumianych mediów. Aparycja, dobra dykcja, czy brak skrępowania przed aparatem lub kamerą, mogą być Twoimi atutami.
Fotografia/video filmowanie - w dobie niskobudżetowych lusterkowców oraz coraz łatwiej dostępnych programów do obróbki zdjęć i video, do startu wystarczy sprawne oko i próbka własnych możliwości w postaci portfolio. Prywatni zleceniodawcy czy nawet agencje marketingowe chętnie korzystają z usług wolnych strzelców. Dodatkowo można korzystać z banków zdjęć, które umożliwiają sprzedaż wysokiej jakości fotografii.
Grafika komputerowa - to coś dla miłośników animacji i obróbki graficznej. W dobie marketingu on-line zainteresowanie na tego typu usługi z roku na rok wzrasta.
Copywriting/blogownie/artykuły eksperckie - jeżeli lubisz czytać, masz lekkie pióro, a do tego z łatwością przychodzi Ci wyszukiwanie informacji oraz przyswajanie wiedzy, to możesz swoich sił spróbować w pisaniu na zlecenie dla innych lub zakładając własnego bloga. Prowadzenie strony internetowej jest co prawda długotrwałym procesem dla wytrwałych, ale wartym zachodu.
Korepetycje - w dobie cyfryzacji, znajdowanie rozwiązań jest coraz mniejszym problemem. Natomiast pęd życia sprawia, że zaszczepienie w dziecku chęci poznawczych przez naukę, staje się dla rodziców nie lada wyzwaniem. Z pomocą mogą przyjść osoby udzielające korepetycji także w systemie on- line.
Programy partnerskie - pozwalają czerpać prowizję ze sprzedaży. Istnieje np. kilka sieci kosmetycznych specjalizujących się w tego typu modelach sprzedaży. W internecie można znaleźć mnóstwo programów partnerskich, dostępnych prawie dla każdego.
Rękodzieło - jeżeli jesteś uzdolniony manualnie, możesz spróbować swoich sił w wyrabianiu rękodzieła. Korzystaj z okazji do promocji, wyceń swoją pracę obiektywnie, dopasuj się do zapotrzebowania rynku i pokaż światu swoje zdolności artystyczne. Każdego dnia sztuka wychodzi na ulice. Piękno zawsze będzie w cenie.
Drobne inwestycje - wystarczy zdobyć podstawową wiedzę w dziedzinie inwestycji, aby zacząć czynnie obracać zaoszczędzonymi pieniędzmi. Możesz ulokować kapitał we własną firmę, lokaty, IKZE, fundusze inwestycyjne, nieruchomość czy start-up. Możliwości na inwestowanie jest mnóstwo, a lokowanie nawet niewielkich kwot, może dawać dodatkowe zyski.
Jak widzisz sposobów, aby zarabiać więcej na etacie jest dostępnych wiele i to nawet od ręki. Warunki, jakie obecnie panują w gospodarce, sprzyjają tego typu przedsięwzięciom. Dodatkowo coraz bardziej popularna staje się praca zdalna przy pomocy komputera. W tym przypadku brak ograniczeń co do miejsca pracy oraz elastyczny czas pracy kuszą chcących dorobić do etatu. A często nawet przybierają postać pełnoetatowego zajęcia.
O sposobach na dodatkowe zarobki możesz także posłuchać w naszym podcaście Jak sobie dorobiać, jak jesteś na etacie.
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl