21 pomysłów na zmniejszenie domowych rachunków

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-12-03 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Zmniejszenie domowych rachunków to bardzo prosty sposób na poprawienie stanu domowego budżetu. Dzisiaj chcę Ci przekazać aż 21 pomysłów, które z łatwością wprowadzisz w swoje życie. Dzięki tym sposobom można zaoszczędzić przynajmniej kilkaset złotych rocznie! Zobacz też, jak efektywnie możesz wykorzystać te nadwyżki finansowe.

 

Od czego zacząć?

Najpierw zrób mały rekonesans. W pierwszym kroku podlicz dokładnie wszystkie swoje domowe wydatki. Musisz wiedzieć, ile płacisz i za co dokładnie. Potem zastanów się, z których opłat jesteś w stanie ewentualnie zrezygnować, a które da się jakoś zmniejszyć. Być może nie wykorzystujesz wszystkich usług, które masz w pakiecie u operatora sieci komórkowej Albo oglądasz tylko kilka wybranych kanałów w TV. Przyjrzyj się temu - może da się zmienić umowę z dostawcą lub poszukać innego operatora?

Bardzo często nie zwracamy uwagi na takie aspekty, bo szkoda nam na to czasu. Tymczasem nawet takie niewielkie zmiany mogą znacznie wpłynąć na zmniejszenie domowych rachunków.

Gdy już uporasz się z tematem umów i abonamentów, dalej możesz szukać oszczędności w swoim domu. Na zmniejszenie rachunków bardzo duży wpływ mogą mieć także Twoje codzienne nawyki.

 

Pomysły na zmniejszenie domowych rachunków za prąd

Zużycie prądu na świecie z każdym rokiem wzrasta. Potrzebujemy coraz więcej urządzeń, komputerów i najróżniejszych rozwiązań, które pobierają energię. Choć kupujemy coraz bardziej energooszczędne urządzenia, to przed rosnącym zapotrzebowaniem na prąd raczej nie uciekniemy.

Co możesz zatem zrobić, ograniczyć zużycie prądu w swoim domu? Oto 7 bardzo skutecznych sposobów.

Nr 1 - Pamiętaj o trybie czuwania. Odłączaj wszystkie urządzenia od źródeł zasilania. Nawet w trybie czuwania potrafią one zużyć kilkaset Wat w ciągu dnia. Dodatkowo możesz zastosować listwy przepięciowe, wyłączniki czasowe czy zdalne sterowanie zasilaniem urządzeń w domu.

Nr 2 – Alternatywny dostawca. Pamiętasz krok pierwszy? Jeśli odrobiłeś pracę, to już wiesz, że często tracimy na lojalności i przywiązaniu do jednego dostawcy. W tym momencie znalezienie lepszej oferty jest bardzo proste. Często dzięki nowej umowie zmniejszenie domowych rachunków za prąd może sięgać nawet kilkuset złotych rocznie!

Nr 3 - Urządzenia energooszczędne. Zazwyczaj urządzenia o dobrej klasie energooszczędności są droższe od tych tradycyjnych. Jednak ten wydatek Ci się zwróci, ponieważ opłaty za prąd znacząco spadną. Kupując sprzęt energooszczędny dodatkowo przyczyniasz się też do ochrony środowiska.

Nr 4 - Poznaj tryby pracy urządzeń. Korzystaj z programów ECO (robiąc pranie czy zmywanie). Dbaj też o lodówkę - daj ostygnąć potrawom, zanim schowasz je do lodówki. Dzięki temu urządzenie będzie zużywać mniej energii.

Nr 5 - Zainwestuj w LED. Oświetlenie LED-owe to nawet kilkaset Wat mniej w całym domu. Czysta korzyść dla portfela.

Nr 6 - Panele fotowoltaiczne. Jeżeli dotychczas używałeś energii elektrycznej do ogrzewania wody, to weź pod uwagę to energooszczędne rozwiązanie.

Nr 7 - Oszczędzaj w kuchni. Zwracaj uwagę, aby gotować w czajniku tylko taką ilość wody, jaka jest Ci potrzebna w danym momencie. Jeśli gotujesz, to pamiętaj o pokrywkach – w ten sposób potrawy szybciej się przygotowują, a ty oszczędzasz na rachunkach.

 

Pomysły na zmniejszenie domowych rachunków za wodę

Nr 1 – Wodomierz. Jeżeli chcesz zacząć zmniejszać domowe rachunki, to weź pod uwagę także koszty związane z zużyciem wody. W tym momencie 1 metr sześcienny wody wraz ze ściekami to koszt około 12 zł. Nie jest to mało. Zakładając wodomierz masz lepszą kontrolę nad wydatkami .

Nr 2 –Przecieki w spłuczce. Cieknąca spłuczka to w zależności od grubości strużki wody - od kilku do kilkunastu litrów wody co godzinę. Szybko licząc - to kilkadziesiąt tysięcy litrów w skali roku, czyli nawet kilkaset złotych straty. W przypadku cieknącego kranu to tylko kropelka na sekundę. Jednak w ciągu dnia może się w ten sposób uzbierać nawet 15 litrów a w skali roku to już jakieś 5 tysięcy litrów.

Nr 3 – Prysznic. Kąpiel wymaga zużycia dużo większej ilości wody niż szybki prysznic. A jeśli zaczniesz korzystać z perlatora wody, to Twoje prysznice będą jeszcze bardziej wydajne.

Nr 4 – Zmywarka. W zmywarce pobór wody różni się w zależności od trybów jej pracy. Średnio na pełen cykl mycia zmywarka będzie potrzebowała około 25 litrów zimnej wody. Podczas mycia ręcznego takiej samej ilości naczyń, potrzebujemy ok. 80 litrów wody (40 litrów ciepłej wody i ok. 40 litrów zimnej wody do płukania).

Nr 5 – Pralka. Włączaj ją tylko wtedy, gdy uzbierasz cały wsad. I zacznij korzystać z programów ECO, które pozwalają oszczędzać wodę i prąd.

 

Pomysły na zmniejszenie domowych rachunków za gaz

Nr 1 - Urządzenia gazowe. Stawka za gaz jest mniejsza, a efektywność zasilania gazem jest większa niż przy energii elektrycznej. Dlatego tam, gdzie możesz, stosuj urządzenia gazowe zamiast elektrycznych.

Nr 2 - Pamiętaj o serwisie. Regularne serwisy urządzeń zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozwalają zmniejszyć rachunki, poprzez ograniczone zużycie gazu.

Nr 3 – Ogrzewanie gazowe. W tym momencie dostępne są systemy inteligentnego ogrzewania, które pozwalają dostosować moc pieca do temperatury powietrza. Jeśli jeszcze nie korzystasz z takich udogodnień, to pomyśl o inwestycji w efektywniejsze ogrzewanie.

 

Pomysły na zmniejszenie domowych rachunków za media

Nr 1 – Abonamenty. Tam, gdzie możesz, zrezygnuj z usług abonamentowych, na rzecz przedpłat. Zazwyczaj jest to możliwe w przypadku internetu, telefonu czy telewizji.

Nr 2 – Telewizja. Jeśli nie oglądasz wszystkich kanałów, to zmniejsz ich liczbę. A być może w ogóle nie masz czasu jej oglądać? Jeżeli tylko czasami włączasz telewizor, by obejrzeć jakiś film, to weź pod uwagę internetowy dostęp do video. Rezygnacja z płatnej telewizji może dać Ci spore oszczędności.

Nr 3 – Telefon przez internet. VoIP czyli telefonia internetowa, cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystanie pakietu danych za internet jest dużo tańsze niż średnia stawka za minutę połączenia.

 

Pomysły na zmniejszenie domowych rachunków za jedzenie

Przeciętny Polak wyrzuca 52 kg. żywności rocznie! Kupując racjonalnie możemy więc sporo zaoszczędzić każdego dnia.

Nr 1 - Planuj zakupy. To sposób, który pozwala robić bardziej przemyślane zakupy. Nie chodź do sklepu bez listy zakupów i oczywiście trzymaj się jej.

Nr 2 – Planuj posiłki. Dzięki temu łatwiej Ci będzie planować zakupy. Wykorzystuj to, co już masz w domu, a unikniesz wyrzucania resztek.

Nr 3 - Rozsądnie podchodź do promocji. Jedną z przyczyn marnowania jedzenia, jest kupowanie go w zbyt dużych ilościach. Trzymaj się poprzednich dwóch punktów, a z promocji korzystaj tylko w takich przypadkach, gdy wiesz na pewno, że zdołasz wszystko wykorzystać w terminie.

 

Jak dobrze wykorzystać zaoszczędzone pieniądze?

Gdy już uda Ci się wprowadzić w życie plan zmniejszenie domowych rachunków, na pewno Twój budżet domowy zanotuje całkiem spore nadwyżki finansowe. Jak je efektywnie wykorzystać, aby zyskać jeszcze więcej? Możesz wpłacić je na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), które nie tylko pozwala oszczędzać na przyszłość, ale także daje korzyści podatkowe. Wpłaty na IKZE odliczasz bowiem od podstawy opodatkowania, a tym samym płacisz niższe podatki.

 

Jeszcze do końca tego roku możesz wpłacić na IKZE, aby wykorzystać choć w części przysługujący Ci limit na IKZE. Sprawdź, ile dzięki temu odda ci fiskus.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl