Wydaje Ci się, że nie panujesz nad swoimi finansami? Masz wrażenie, że co byś nie zrobił, to i tak wydajesz na wszystko za dużo? To może wypróbuj poniższe sposoby, aby wydawać mniej pieniędzy.
Według ostatniej edycji badania „Postawy Polaków wobec finansów” tylko 16 proc. osób oszczędza regularnie co miesiąc pewną sumę pieniędzy. Odsetek ten, choć nie jest oszałamiający, to jednak jest większy niż w latach ubiegłych.
Nasze sposoby na oszczędzanie są po prostu mało skuteczne. Według raportu „Polak Oszczędny 2017. Dlaczego przechodzimy obojętnie obok zysków?” najczęściej zdarza się nam:
- odkładać na koniec miesiąca pieniądze, które nie zostały wydane (41 proc.). Wniosek: gdy wydajemy wszystko, nie możemy nic oszczędzić. A że rzadko coś tak po prostu zostaje na koniec miesiąca, to oszczędzanie jest dziełem przypadku
- często przeznaczamy na oszczędności zaskórniaki z dodatkowych środków, np. z premii (40 proc.) oraz oszczędzamy bez konkretnego planu (31 proc. wskazań). Wniosek: oszczędzamy bez planu. A wiadomo, że gdy coś dzieje się przez przypadek, to i skutek nie może być racjonalnie przewidywalny.
Zdecydowanie zbyt często podchodzimy chaotycznie do wydawania pieniędzy, przez co nasze oszczędności rosną bardzo wolno.
Jak to zmienić? Jak wydawać mniej pieniędzy i zacząć oszczędzać na to, na czym Ci naprawdę zależy?
Nie żyj tylko chwilą
Zapisuj swoje wszystkie wydatki i zacznij planować rodzinny budżet. Inaczej Twoje pieniądze nigdy nie będą chciały iść w takim kierunku, w jakim Ty chcesz.
Czy znasz dokładnie wszystkie swoje koszty? Czy na pewno wiesz, że nie przepłacasz na rachunkach i abonamentach? Czy wiesz, ile codziennie wydajesz na zakupy z doskoku po drodze np. do pracy? Mówię tu nawet o tych malutkich kwotach, które wydają się śmiesznie niskie. Bo pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Pamięć nasza jest ulotna, zwłaszcza jeśli chodzi o mało istotne rzeczy.
W każdym miesiącu u każdego z nas znajdzie się cała masa drobnych kwot, do których się nie przywiązujemy. Zrób sobie taki eksperyment choć przez jeden miesiąc. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim kosztom, jakie tylko masz. Pewnie sam się zdziwisz, ile tego jest i ile przez to pieniędzy ucieka Ci niezauważalnie przez palce.
Płać gotówką
Płacenie kartą jest bardzo wygodne. Jednak osoby, które borykają się z problemem niefrasobliwych wydatków, powinny częściej używać gotówki. Prawdopodobnie w ten sposób bardziej odczujesz jej stratę. Dzięki temu będziesz mieć namacalny dowód, że Twoje pieniądze wychodzą z portfela. Podobno też dużo trudniej jest wydawać nowiutkie banknoty niż te stare i zniszczone.
Planuj zakupy
Polacy w handlu detalicznym wydają 89 mld euro rocznie. Jak wynika z danych Instytutu GfK, blisko 43 proc. tej kwoty, czyli ponad 38 mld euro, przeznaczane jest na żywność.
I o ile każdy z nas jeść musi, to planować zakupy już nie każdy chce. A szkoda, bo planując menu, a do niego listę zakupów, jesteś w stanie wydawać mniej pieniędzy na nieprzemyślane zakupy.
Jeżeli jest Ci ciężko unikać zakupów pod wpływem impulsu, to naucz się myśleć bardzo mocno o swoich celach. Cele to takie marzenia, ale z ustaloną konkretnie datą realizacji.
Możesz kupować coś pod wpływem chwili. Bez planu. Czy jednak to przybliży Cię do Twoich prawdziwych marzeń? Czy raczej sprawi, że kolejny raz odczujesz frustrację i powiesz, że „starasz się, pracujesz i nic z tego nie masz, bo pieniądze co miesiąc gdzieś znikają”. Znowu schowasz marzenia do kieszeni i odłożysz je na „lepsze kiedyś”?
Planuj zakupy online, aby znaleźć tańsze oferty. Do sklepu chodź z listą zakupów i trzymaj się jej. Jeżeli trafisz na pokusę nieplanowanego zakupu, weź dwa głębokie oddechy i powiedz sobie, że wrócisz do tego za kilka godzin lub dni. Daj sobie czas na chłodne przemyślenia i w ten sposób sprawdzaj swoje prawdziwe potrzeby, a nie tylko zachcianki.
Stołowanie się na mieście
Kupowanie jedzenia czy kawy na mieście jest wygodne, ale i bardzo drogie. Pewnie, że czasami każdy z nas ma ochotę zjeść coś innego w jakimś fajnym miejscu i towarzystwie. Kawa z koleżanką na mieście też ma swój urok. Ale pamiętaj, by nie zamieniać tego w codzienne nawyki, tylko z powodu lenistwa. To na pewno nie pomoże Ci wydawać mniej pieniędzy.
Kawę można samemu zabrać na wynos w kubku termicznym, a obiad można za nieporównywalnie mniejszą kwotę ugotować w domu i tylko spakować do pudełka.
Szukaj oszczędności
Mądre wydawanie pieniędzy to mądre szukanie oszczędności. Nie dlatego, że musisz zaciskać pasa. Ale dlatego, że Twoim wyborem jest nieprzepłacanie tam, gdzie po prostu nie musisz tego robić.
- Lubisz dużo czytać? Zapisz się do pobliskich bibliotek, szukaj używanych egzemplarzy (czasami ludzie pozbywają się ich za grosze) lub szukaj promocji w sieci na ebooki. Dzięki temu będziesz wydawać mniej pieniędzy, ale nie ucierpi na tym Twoje zamiłowanie do książek.
- Sprzedaj niepotrzebne rzeczy z domu. Wiesz, że pieniądze mogą rosnąć w Twoim domu? W każdym niepotrzebnym przedmiocie kryje się jakiś finansowy potencjał.
- Stare w zamian za nowe. Kupujesz nowe ubranie? Sprzedaj stare. Pomyśl, że właśnie biorąc nową bluzkę ze sklepu, musisz sprzedać jedną z szafy. Dzięki temu nie będziesz w nieprzemyślany sposób kupować coraz to nowszych rzeczy.
- Zwroty. Czy zdarza Ci się iść na zakupy, a potem żałować zakupionych produktów? Bo jednak za drogie, niewygodne a i w sumie nie wiesz, po co kupione? Staraj się kupować zawsze w takich sklepach, które umożliwiają zwroty bez podania przyczyny. Dzięki temu można oddawać bez problemu rzeczy, które kupiło się pod wpływem chwili lub gdy są nietrafione.
- Znajdź sobie zajęcie, pasję czy hobby. Dzięki temu nie będziesz mieć tyle czasu na spacerowanie po galeriach czy na przeglądanie internetu i na bezmyślne wydawanie pieniędzy. I choć Twoja pasja też może potrzebować finansowania, to przynajmniej będzie miała ona głębszy sens dla Twojego życia.
Wykorzystano Badanie „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundacji Thing! z października 2017.
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl