31 maja 2021 publikujemy pierwszą techniczną wycenę nowego funduszu w naszej ofercie Generali Akcji Ekologicznych. Fundusz będzie dostępny dla inwestorów od 1 lipca br. Strategia inwestycyjna Funduszu Akcji Ekologicznych jest powiązana z zasadami zrównoważonego rozwoju uwzgledniającego ESG.
Co oznacza skrót ESG?
Terminem ESG oznacza się zbiór czynników związanych ze środowiskiem naturalnym (E – Environment), społeczeństwem (S – Social) oraz ładem korporacyjnym (G – Governance).
Środowisko a biznes
Można wymienić wiele czynników związanych ze środowiskiem. Ich wpływ na działalność przedsiębiorstw jest różny i zależy od danego sektora oraz specyficznych uwarunkowań środowiskowych, w których dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność. Do najważniejszych czynników z grupy E zaliczają się:
- Zmiany klimatu – ryzyka „fizyczne” w majątku trwałym, ryzyka przerwania łańcuchów dostaw, ryzyka związane z dostosowaniem i przekształcaniem modeli działania przedsiębiorstw związanych z nowymi regulacjami.
- Kurczące się zasoby naturalne oraz degradacja ekosystemów - prowadzi do utraty bioróżnorodności, podczas gdy działalność wielu przedsiębiorstw opiera się na dostępności do tych zasobów.
- Dostępność wody oraz jej brak - wpływa na działalność w sektorach o dużym zapotrzebowaniu na wodę i zlokalizowanych na obszarach charakteryzujących się niską dostępnością wody. Na takich obszarach w razie niedostatków, priorytetem jest zazwyczaj zaspokojenie potrzeb ludności.
- Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych - związane z sankcjami prawnymi lub rosnącymi i nowymi kosztami nakładanymi na emitentów.
- Zarządzanie odpadami i innymi zanieczyszczeniami - pozwalające przedsiębiorstwom działać w ramach pozyskanych licencji i koncesji oraz zmiany związane z rosnącymi wymogami w tym zakresie
Wybrane czynniki społeczne
Zakres czynników społecznych, które mogą mieć potencjalnie istotny wpływ na działalność przedsiębiorstw, jest bardzo szeroki. Ich źródłem są zazwyczaj pojawiające się megatrendy. Obecnie najważniejszymi z nich są: automatyzacja i sztuczna inteligencja, media społecznościowe i digitalizacja, zmiany demograficzne (długość życia, wzrost poziomu opieki medycznej), urbanizacja, nierówności społeczne. Od czasu do czasu pojawiają się również czynniki nagłe i niespodziewane, takie jak wybuch pandemii.
Z poziomu prowadzenia działalności gospodarczej, do kluczowych czynników z grupy S zalicza się:
- Zdrowie i bezpieczeństwo zawodowe - oznacza dbałość o pracowników, ochronę przed szkodliwymi czynnikami i chorobami zawodowymi.
- Bezpieczeństwo produktów związane z odpowiedzialnością przedsiębiorstw za bezpieczeństwo nabywców.
- Dostępność produktów i usług – działania w kierunku zapewniania, że potencjalni konsumenci oraz rynki nie będą wykluczane z dostępności danych produktów lub usług, co jest szczególnie ważne np. w sektorze farmaceutycznym w biedniejszych krajach, gdzie koszty podstawowych produktów są w stosunku do dochodu relatywnie dużo wyższe niż w krajach rozwiniętych.
- Zarządzanie zasobami ludzkimi - poprzez przyciąganie i utrzymywanie utalentowanych pracowników, oferowanie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, dbałość o produktywność i niską rotację.
- Cyberbezpieczeństwo i prywatność klientów, które bardzo zyskały na znaczeniu wraz z rozwojem technologii i „uinternetowienia” wielu dotychczas analogowych zachowań konsumenckich.
- Prawa człowieka, prawa pracy, wolność zgromadzeń i zrzeszania się.
Ład korporacyjny – fundament każdej firmy
Najważniejsze czynniki z grupy G to:
- Struktura zarządu i rady nadzorczej, ich efektywność i poziom niezależności.
- Unikanie korupcji.
- Odpowiedzialność podatkowa.
- Prawa akcjonariuszy, ze szczególnym naciskiem na akcjonariuszy mniejszościowych.
- Sprawozdawczość.
- Polityka wynagrodzeń.
ESG to nie tylko ryzyko, ale i możliwości
Termin ESG historycznie kojarzony jest raczej z szeregiem ryzyk, którym muszą stawić czoła przedsiębiorstwa, dla których czynniki ESG są istotne i wiążą się z ryzykiem zarządzania portfelem inwestycyjnym. Obecnie tendencja ta ulega ewolucji w kierunku bardziej aktywnego poszukiwania możliwości inwestycyjnych, angażowania się w projekty mające na celu wypracowanie produktów i usług, których celem jest rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów i wyzwań.
Przykładem takich proaktywnych i pozytywnych działań inwestycyjnych jest finansowanie szeregu technologii nakierowanych na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, recyklingu, efektywności energetycznej, oszczędności surowców czy zwiększenia efektywności w rolnictwie lub lepszym zarządzaniem zasobami wody.
Przewaga inwestowania uwzględniającego czynniki ESG
Można wskazać dwie najważniejsze przyczyny rosnącego zainteresowania uwzględnianiem czynników ESG w inwestowaniu.
Pierwszą jest nieefektywne zaangażowanie kapitału w przedsięwzięcia o dużej kosztochłonności zewnętrznej. Należą do nich np. inicjatywy emitujące dużo zanieczyszczeń, zaangażowane w działalność szkodzącą społeczeństwu i narażone na nowe podatki, koszty administracyjne lub spadek wartości środków trwałych. Te czynniki mogą doprowadzać do spadku wartości aktywów i obniżać stopę zwrotu.
Z drugiej strony, jeżeli inwestujemy w przedsięwzięcia adaptujące swoją działalność tak, aby dążyć do zrównoważonego prowadzenia biznesu, to zwiększamy szanse na kreowanie dodatkowej wartości dla inwestorów w dłuższym terminie względem inwestycji, które nie biorą pod uwagę czynników ESG..
Integracja czynników ESG w procesie inwestycyjnym
OECD w zakresie integracji ESG w procesie inwestycyjnym prezentuje ciekawe podejście oparte na celu inwestycyjnym oraz podejściu do zrównoważonego inwestowania uwzględniającego czynniki ESG.
Źródło: OECD, opracowanie własne.
Integracja w procesie inwestycyjnym odbywa się poprzez zastosowanie następujących strategii:
- Selekcja negatywna (Negative screening) – eliminacja z portfela inwestycji nisko ocenianych w zakresie ESG.
- Selekcja normatywna (Norms-based) – oparta na normach stosowanych w celu identyfikacji emitentów niespełniających minimalnych międzynarodowych standardów branżowych lub rządowych.
- Selekcja pozytywna lub rangowa (Positive / Best-in class) - inwestycje w sektory, instytucje państwowe, firmy lub projekty wybrane pod kątem pozytywnych wyników ESG w porównaniu z innymi firmami z branży. Obejmuje również unikanie państw i przedsiębiorstw, które nie spełniają określonych progów wyników ESG.
- Strategia integracji ESG - wyraźne i systematyczne uwzględnianie ryzyka i okazji związanych z ESG w analizie finansowej i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
- Strategia zaangażowania oraz działań akcjonariuszy (Corporate engagement and shareholder action) - oznacza wykorzystywanie praw akcjonariuszy do wpływania na zachowanie korporacji poprzez bezpośrednie zaangażowanie (np. komunikowanie się bezpośrednio z zarządem i/lub radami nadzorczymi), składanie (osobno lub w zorganizowany sposób) wniosków akcjonariuszy oraz głosowanie przez pełnomocnika w oparciu o wytyczne ESG.
- Strategia inwestowania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (Sustainability themed investing) - inwestowanie w przedsięwzięcia i inicjatywy, które są bezpośrednio związane ze zrównoważonym rozwojem.
- Strategia wpływu (Impact/community investing) - strategie, których celem jest osiągnięcie pozytywnego i wymiernego wpływu ESG.
Wykorzystanie tych strategii w poszczególnych wybranych krajach prezentuje poniższy wykres:
Źródło: GSIA, 2018 Global Sustainable Investment Review, opracowanie własne.
ESG to szereg wyzwań
Inwestowanie z uwzględnieniem czynników ESG niesie ze sobą również kilka wyzwań. Najważniejszymi z nich są niepełne dane oraz ich jakość, dostępność wiedzy i analiz, niespójność standardów i metodologii i, co najważniejsze, wyzwania związane z udowodnieniem wartości dodanej płynącej z uwzględniania czynników ESG w zestawieniu z horyzontami inwestycyjnymi inwestorów.
Podział oferowanych produktów finansowych pod kątem uwzględniania aspektów ESG
Od marca 2021 roku obowiązują zapisy przyjętego przez Parlament i Radę Europejską „Rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonych finansach” lub „SFDR”. Celem rozporządzenia jest zapewnienie inwestorom końcowym jednolitych informacji na temat zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju oraz promowanie czynników ESG w działalności związanej z inwestycjami finansowymi.
Oprócz wymogu deklaracji uczestników rynku finansowego w zakresie uwzględniania ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, w celu wyeliminowania m.in. tzw. greenwashing (przedstawianie produktów jako „zielonych” pomimo tego, że w praktyce „zielonymi” nie były), przepisy wprowadziły klasyfikację produktów pod kątem integracji danego produktu z celami dla zrównoważonego rozwoju.
Powstała klasyfikacja rozróżnia trzy podstawowe grupy produktów:
- produkty nie promujące ani nie mające na celu zrównoważonych inwestycji, które w zależności od decyzji firmy inwestycyjnej mogą jednak uwzględniać wpływ ryzyk dla zrównoważonego rozwoju,
- produkty mające na celu promowanie wybranego aspektu ESG (środowiskowego, społecznego, ładu korporacyjnego),
- produkty mające na celu zrównoważone inwestycje.
Generali Investments TFI opublikowało informacje dotyczące uwzględniania aspektów ESG w prowadzonej działalności: https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/esg
Co dalej?
Nadchodząca ofensywa regulacyjna w zakresie ESG zmienia i będzie zmieniać środowisko funkcjonowania firm na rynku finansowym, otwierając nowe możliwości współzawodnictwa. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się zmian w podejściu do czynników ESG w procesach inwestycyjnych oraz stopniowego dostosowywania oferty produktowej do tego bardzo silnego megatrendu.
Źródła:
2018 Global Suitable Investment Review.
PRI (2019): Environmental,Social, Governance issues.
World Economic Forum, The Global Risk Report 2021.
Social Impact for Investing: Building the Evidence Base, OECD.
Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”). Towarzystwo działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty informacyjne, Kluczowe informacje dla Inwestorów, Informacje dla Klienta AFI, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty zainwestowanych środków. Wyniki mogą być pomniejszone o pobrane opłaty manipulacyjne i należne podatki.