Tak już się przyzwyczailiśmy, że gdy lokujemy pieniądze z nadzieją na dodatkowy zarobek, chcemy z góry znać stopę zwrotu. Wpłacając gdzieś pieniądze, oczekujemy określonego poziomu procentowego naszego przyszłego zysku. Najlepiej, aby nam obiecano konkretne 2%, 5% czy może nawet i 10%. Wynika to pewnie z faktu, że jesteśmy narodem wychowanym na tradycyjnych książeczkach oszczędnościowych, lokatach czy kontach oszczędnościowych. Czyli na produktach bezpiecznych, ale niekoniecznie dających wiele w zamian.
IKZE - z czym to się je?
Osoba, która nigdy nie inwestowała choćby w fundusze, albo taka - dla której IKZE to pojęcie jeszcze całkiem obce, może nie wiedzieć, że w przypadku takich produktów, w ogóle raczej ciężko mówić o oprocentowaniu. Może też nie wiesz, że "stałe", nie zawsze oznacza lepsze.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to długoterminowy produkt, za pomocą którego będziemy mogli zapewnić sobie bardziej kolorową jesień naszego życia. Osobiście bardzo cieszę się z faktu, że coraz więcej osób zaczyna interesować się oszczędzaniem długoterminowym. Coraz częściej zaczynamy na poważnie myśleć o swojej przyszłości. Smutna jest geneza problemu, z którego wynika nasza troska o emeryturę, a amianowicie realna wizja szykującej się biedy. Problem z państwowymi emeryturami będzie, to pewne. Na szczęście coraz więcej osób jest tego świadomych. Dzięki temu zaczynamy bardziej na poważnie brać sobie do serca samodzielne oszczędzanie na przyszłość.
Choć początkowo IKZE może jawić się jako zagadnienie skomplikowane niczym chemia molekularna, to wierzcie mi, nie jest aż tak źle.
Zaczynając od podstaw. IKZE to nic innego, jak potocznie mówiąc, oszczędności w ramach III filaru, regulowane przez polskie prawo ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Najprościej ujmując - IKZE daje możliwość dodatkowego oszczędzania na prywatną emeryturę.
Rachunek IKZE mogą oferować - Banki (w formie depozytów bankowych); Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ( w formie jednostek funduszy inwestycyjnych); Domy Maklerskie (w formie rachunków inwestycyjnych); Powszechne Towarzystwa Emerytalne (w formie dobrowolnych funduszy emerytalnych); Zakłady Ubezpieczeń (w formie ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym).
Dlaczego IKZE z funduszami inwestycyjnymi?
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nie można mówić, że da się znaleźć jedno takie samo IKZE, oparte na tych samych warunkach. Jedynie decydując się na IKZE w formie depozytu bankowego, oprocentowanie jest znane z góry na pewien określony czas, ale nie przewyższa ono poziomu standardowych lokat. W obecnej chwili poziom oprocentowania depozytów w banku jest niski, co przy rosnącej inflacji, praktycznie nie daje żadnego realnego zysku.
Decydując się na IKZE oparte na funduszach inwestycyjnych, jesteśmy w stanie uzyskać większą stopę zwrotu niż na bankowym depozycie, ale w sposób nieco prostszy niż na rachunku inwestycyjnym (IKZE) w domu maklerskim. Odpowiedni sposób zarządzania oddajemy w ręce TFI.
IKZE oparte na funduszach daje możliwość samodzielnego wyboru sposobu zarządzania oszczędnościami. Mamy szeroki wybór dostępnych wariantów, dzięki czemu nie jesteśmy skazani na jeden stały procent.
Wybór IKZE w TFI
Przed wyborem IKZE warto zadać sobie pytanie - na czym mi najbardziej zależy? Czy wolę większy zysk i związane z tym ryzyko, czy może bardziej stabilny, mniejszy, ale też zadowalający zysk nieobarczony dużym ryzykiem?
W IKZE masz możliwość wyboru planu oszczędzania. Przykładowo w Generali Investments możesz zdecydować się na bezpieczny plan, umiarkowany albo dynamiczny. Albo możesz samodzielnie skonstruować swój portfel konta zabezpieczenia emerytalnego i dobrać interesujące Cię fundusze.
IKZE w TFI ma także jeszcze jedną zaletę - dostosowuje pracę portfela do wieku jego właściciela. Im młodszy wiek posiadacza konta, tym fundusze intensywniej pracują i starają sie zarobić jak najwięcej. Im bliżej emerytury właściciela, tym bardziej portfel funduszy przechodzi na spokojną alokację. A wszystko po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i ochronę zgromadzonych oszczędności na koniec.
Zakładając konto IKZE w TFI, masz możliwość sam zadecydować, jaki poziom zwrotu z inwestycji Cię interesuje i wybrać ten, który jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj artykuł Masz jeszcze szansę aby skorzystać z okazji i zyskać dodatkowe pieniądze.
Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.
Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.