Inwestowanie w fundusze - jak zacząć to robić z głową?
Fundusze inwestycyjne są jedną z bezpieczniejszych form pomnażania kapitału. Są łatwo dostępne, dają możliwość sprawnego wejścia w inwestycję oraz wyjścia z niej, a także zapewniają szeroki dostęp do rynków, nawet przy niewielkich kwotach wpłacanego przez nas kapitału. Otrzymujemy możliwość korzystania z porad ekspertów, którzy zarządzają naszymi pieniędzmi w ramach obranego funduszu. Jednak nawet takie inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka. Dlatego, jeśli chcesz skutecznie pomnażać swoje pieniądze, sprawdź jak zacząć to robić z głową.
Czy inwestowanie w fundusze jest skomplikowane?
Na początku może Ci się wydawać, że informacje dotyczące funduszy są mało zrozumiałe. To zupełnie normalny objaw zwłaszcza u osób, które nie zajmują się tym na co dzień. Faktem jest, że najpierw musisz poznać i przyswoić całkiem sporo informacji.
Pamiętaj o tym, że wszystko jest trudne, dopóki nie stanie się łatwe.
Inwestowanie w fundusze ma i tak sporą przewagę nad samodzielnym inwestowaniem np. na giełdzie, bo nie musimy na bieżąco przez cały czas obserwować rynków. Robią to za nas eksperci odpowiedzialni za zarządzanie danym funduszem.
Jednak to w naszych rękach leży podjęcie decyzji o wyborze rodzaju funduszu. A co za tym idzie, musimy najpierw określić swoje preferencje inwestycyjne, na podstawie których obierzemy własną strategię inwestycyną.
Jaki jest Twój Typ inwestora?
Określenie swojego profilu inwestycyjnego nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Skutecznie ułatwia to jednak dobranie odpowiedniej strategii.
Fundusze inwestycyjne dobieramy pod kątem poziomu ryzyka, oczekiwanego zysku oraz horyzontu czasowego, w jakim planujemy inwestować.
Niezależnie od tego, jaką sumę pieniędzy chcesz przeznaczyć na inwestowanie w fundusze, najpierw wypadałoby określić swoją skłonność do ryzyka. Ten pierwszy krok pozwoli Ci lepiej dobierać produkty inwestycyjne do Twoich możliwości. Nie unikniesz w ten sposób całkiem ryzyka, ale przynajmniej maksymalnie go zminimalizujesz.
Odpowiedź sobie już teraz na poniższe pytania:
- Jaki mam stosunek do ryzyka?
Jaki procent kapitału jesteś w stanie przeznaczyć na ewentualną stratę? Specjaliści w funduszu mają obowiązek zarządzać nim tak, aby maksymalizować zyski klientów, a minimalizować straty. Jednak żaden fundusz nie jest w stanie zagwarantować Ci w 100 procentach tego, że nie pojawi się na nim strata.
Ogólnie zasada jest taka, że im bardziej agresywny fundusz, tym większe ryzyko. Jeżeli stwierdzisz, że Twoja awersja (niechęć) do ryzyka jest duża, to będzie oznaczało, że lepiej swoją uwagę kierować w fundusze z grupy bezpiecznej. Czyli takie, które oferują mniejszy zysk, ale nie charakteryzują się dużymi wahaniami. Jeśli natomiast masz umiarkowane podejście do ryzyka i akceptujesz ewentualne straty na średnim poziomie, wtedy możesz brać pod uwagę również fundusze z grupy mieszanej o umiarkowanym ryzyku. - W jakim horyzoncie czasowym chcę inwestować ?
Pieniądze przeznaczane na inwestycje powinny stanowić Twoją nadwyżkę finansową. Na inwestycje nie powinno się przeznaczać pieniędzy, które w każdej chwili mogą być Ci potrzebne. Dlatego nie warto przeznaczać na nie wszystkich swoich oszczędności. Trzeba mieć świadomość, że inwestując w fundusze, zamrażasz sobie w pewnym sensie do nich dostęp (oczywiście, że można je wypłacić po krótkim czasie, ale to mija się z inwestycyjnym celem). Dlatego określ czas, na jaki możesz zainwestować swoje nadwyżki. Czy wiesz, że za pół roku będą Ci potrzebne, czy możesz o nich "zapomnieć" nawet na pięć lat lub dłużej? Horyzont inwestycyjny ma spore znaczenie przy doborze odpowiedniego produktu. - Jakiego rodzaju pieniądze poddam inwestycji?
Pamiętaj, że mówimy o środkach, które nie stanowią Twoich wszystkich oszczędności życia lub pieniędzy trzymanych na "czarną godzinę". Zastanów się więc, jaką kwotę możesz i chcesz przeznaczyć na zakup jednostek funduszy. Możesz kupić jednostki jednorazowo i na tym poprzestać, a możesz także wpłacać na fundusz jakąś określoną kwotę (np. raz na miesiąc). Jednostki funduszy możesz kupować w dowolnym momencie już za relatywnie niewielkie sumy (np. 100 zł). - Jak dokonam dywersyfikacji?
Jak chcesz podzielić swoje inwestycje? Możesz to zrobić pod względem ryzyka i oczekiwanych zysków. Być może chcesz pewną część zainwestować w produkty związane z emeryturą?
Możesz dowolnie podzielić swoje cele inwestycyjne niczym tort. Jeden kawałek np. plan emerytalny, drugi kawałek fundusze bezpieczne, trzeci kawałek fundusze mieszane itd. Warto dokonywać dywersyfikacji portfela w celu zmniejszenia ryzyka. Jak to mówią - nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka, bo gdy coś pójdzie nie tak, wszystkie się potłuką.
Podział inwestycji jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekonomicznego, ale i psychologicznego. Emocje mogą wpływać nawet w 70 procentach na decyzje związane z inwestowaniem. Obranie odpowiedniej strategii oraz wytrwałość w dążeniu do celu zmniejsza ryzyko podejmowania pochopnych decyzji pod wpływem impulsu.
Pamiętaj, że ryzyko zwiększa się proporcjonalnie do wysokości oczekiwanych zysków. Dlatego to, jaką obierzesz strategię inwestycyjną, ma bardzo duży wpływ na stopę zwrotu, jaką możesz otrzymać inwestując w fundusze.
Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.
Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.