Obniżka stóp procentowych w USA już blisko

      
    
Obniżka stóp procentowych w USA już blisko
Aktualności / 2024-09-09 / autorzy: Maciej Kik

Najważniejsza informacja dla rynków finansowych z ostatnich dni napłynęła ze Stanów Zjednoczonych – obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie zostały potwierdzone przez prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Pawella. Według konsensusu, pierwszej możemy spodziewać się już we wrześniu. Do końca tego roku stopy procentowe w USA mają zostać obniżone łącznie o 100 punktów bazowych. Dla rynku akcji kluczowa jest reakcja na te zapowiedzi. Na początku miesiąca obserwowaliśmy duży wzrost zmienności i sporą korektę. Straty zostały jednak szybko odrobione.

Początek cyklu obniżek stóp procentowych w USA historycznie wiązał się z korektą na rynku akcji. Odpowiedź na pytanie czy spadki z przełomu lipca i sierpnia były właśnie tym zjawiskiem, czy też przed nami kolejna „noga” korekty, w dużej mierze zależy od kondycji gospodarki w kolejnych kwartałach. Póki co naszym scenariuszem bazowym jest brak recesji w USA. Na ogólny sentyment może mieć wpływ również fakt zbliżających się wyborów, a statystycznie okres 2 miesięcy przed wyborami w Stanach Zjednoczonych był raczej niekorzystny dla indeksów akcyjnych.

Dane makroekonomiczne są zróżnicowane. W Stanach Zjednoczonych odczyt PKB zaskoczył pozytywnie. Z drugiej strony najświeższe dane z przemysłu zdecydowanie schłodziły sentyment i wypadły gorzej od oczekiwań (PMI 47,9 vs oczekiwane 48 i ISM 47,2 vs oczekiwane 47,5). Niepokojące są komentarze przedstawicieli tamtejszego biznesu mówiące o zmniejszonej aktywności biznesowej, racjonalizacji zatrudnienia czy spadających nowych zamówieniach. Jeśli chodzi o inflację, to wydaje się, że została opanowana. Najnowsze odczyty są zgodne z oczekiwaniami. Kluczowy nadal jest rynek pracy, również dla polityki Rezerwy Federalnej (Fed). Z kolei niepokojąco słabo wygląda sytuacja w Niemczech. Tam PKB był w drugim kwartale lekko ujemny (-0,1%). Nasi zachodni sąsiedzi mierzą się bowiem z recesją. Wskaźniki wyprzedzające są bardzo słabe - zarówno te przemysłowe, co ma szczególne znaczenie dla wyraźnie uprzemysłowionej gospodarki niemieckiej, ale też te usługowe. W Polsce z drugiej strony mieliśmy zaskakująco mocny odczyt PKB, w drugim kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 3,2% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 2,7%. Za ten silny wzrost odpowiada przede wszystkim konsumpcja (głównie publiczna, która wzrosła o 10,7% rok do roku). Pozytywy wpływ na odczyt miała także konsumpcja prywatna, która wzrosła o prawie 5%. Wskaźnik PMI dla Polski również jest wyższy niż zakładano, ale nadal utrzymuje się poniżej 50 punktów – umownej granicy między rozwojem a kurczeniem się przemysłu. Inflacja w Polsce, podobnie jak na niemal całym świecie, została opanowana. Odczyty są zgodnie z oczekiwaniami.

W ostatnim czasie poznaliśmy również propozycję budżetu Polski na 2025 rok. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze prognozowany rekordowy deficyt - prawie 290 miliardów złotych. Wyraźnie zwiększono planowane wydatki na zbrojenie (4,7% PKB) i ochronę zdrowia (5,6% PKB). Projekt budżetu zakłada bardzo mocną gospodarkę - prawie 4% wzrostu PKB w ujęciu rocznym w 2025 roku – co jest dość optymistyczne, ale i obarczone ryzykiem.  

Dla rynków, w minionych tygodniach istotny był także sezon wyników spółek. W USA zaprezentowane raporty są bardzo korzystne, a zyski spółek mierzone wskaźnikiem EPS rosną najszybciej od 2 lat. Spółki udowadniają, że amerykańska gospodarka jest silna. Wyniki polskich spółek również są bardzo dobre. Po raz kolejny wyróżnia się sektor bankowy, gdzie utrzymują się bardzo sprzyjające warunki rynkowe. Gwiazdą i największym pozytywnym zaskoczeniem były wyniki największego polskiego banku PKO BP.  Z drugiej strony bardzo słabo prezentują się wyniki spółek handlowych, głównie związanych z branżą spożywczą. Wynika to z deflacji cen żywności, wojną cenową pomiędzy sieciami dyskontów i wciąż rosnącej bazy kosztowej. Podsumowując, większość spółek, które do tej pory zaraportowały wyniki finansowe za 2 kwartał 2024 roku przebijało oczekiwania konsensusu.

 


 

INFORMACJA PRAWNA

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.

Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach informacyjnych i stanowi komentarz do bieżącej sytuacji rynkowej. Nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.

Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 20.08.2024 r.

Pełną informacją prawną można znaleźć na https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/nota-prawna#fundusze-inwestycyjne.