Ożywienie na rynku akcji

      
    
Aktualności / 2020-01-28 / autorzy: Tomasz Matras
  • Indeks małych i średnich firm notuje wzrosty
  • Silny CD Projekt
  • Wartość napływów na GPW z likwidacji OFE pod znakiem zapytania

Styczeń przyniósł kontynuację dobrego sentymentu na rynkach akcji. Atmosfera na warszawskim parkiecie odzwierciedla nastroje rynków globalnych. Szczególnie dobrze zachowują się akcje małych i średnich spółek. 

Nieco gorzej radzą sobie spółki z WIG20. Silny wpływ na ten indeks mają problemy sektora bankowego. Zmaga się on wciąż z tematem kredytów hipotecznych we frankach oraz tzw. małym TSUE. 

Przejściowe problemy dotknęły nie tylko banków. Spadek notowań w trakcie jednej z sesji dotknął m.in. CD Projekt. Spółka, która jest w portfelach wielu globalnych graczy, przesunęła datę premiery gry Cyberpunk 2077. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji 2020 roku. Reakcja była bardzo silna, CD Projekt spadał w trakcie jednej z sesji o 14%.  Mimo tego w ciągu kilku kolejnych odrobił stratę, co pokazuje siłę tej spółki, ale także całego rynku.

Chociaż koniec OFE jest już przesądzony, to wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy w sprawie przeniesienia środków z OFE na IKE. Zmiany mają dotyczyć zmniejszenia limitu zaangażowania funduszy zarządzających kontami IKE w akcje spółek giełdowych. Pierwotne zapisy wymuszały zakup akcji. Aktualnie trudno oszacować ostateczny wpływ tych przepisów na rynek. Czekamy na końcowy kształt ustawy. Silne zachowanie warszawskiej giełdy pokazuje jednak, że inwestorzy w coraz mniejszym stopniu reagują nawet na potencjalnie negatywne informacje związane z reformą OFE.