Prosty budżet domowy - jak zacząć?

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-04-08 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Dzisiaj chcę Ci pokazać, jak zaplanować bardzo prosty budżet domowy. Możesz to zrobić w kilku krokach. Dzięki temu zyskasz kontrolę nad swoimi finansami i pozbędziesz się uczucia, że nie do końca wiesz, gdzie się podziewają Twoje pieniądze.

 

Prowadzenie budżetu domowego pozwala lepiej kontrolować wydatki i skuteczniej planować finanse. Dzięki temu można zaoszczędzić w skali roku naprawdę imponujące kwoty. Sprawdź, jakie to łatwe!

 

Policz dokładnie

W pierwszym kroku powinieneś wykonać mały audyt swoich finansów. Większość osób niestety nie wie dokładnie, ile wydaje pieniędzy i na co. Niektórzy nawet nie potrafią określić swoich wpływów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie otrzymują regularnej jednej pensji, tylko posiadają różne źródła dochodów.

 

 

Dobrze zaplanowany budżet domowy to zaplanowany kierunek dla każdej złotówki

Czyli swój budżet możesz zacząć planować już teraz. Wystarczy, że przygotujesz jedną z tych rzeczy:

  • Kartkę papieru
  • Gotowy planer finansowy
  • Zeszyt
  • Aplikację do zarządzania budżetem

lub

  • Plik Excel

 

 

Zaplanuj wydatki

Zapisz swoje wszystkie stałe wydatki typu: czynsz, opłaty, abonamenty itp.

Zapisz też swoje wszystkie zmienne wydatki w miesiącu typu: paliwo, rachunki za media itp. Jeżeli nie znasz dokładnych to kwot, to zapisz taką kwotę jaką przewidujesz zapłacić lub oblicz średnią z wcześniejszych opłat.

Budżet domowy dobrze jest planować na kolejny miesiąc. Po tym czasie należy zawsze sprawdzić - jakie były założenia, a jak wygląda faktyczna realizacja.

Taki zabieg da Ci dokładny ogląd na Twoje przecieki finansowe. Czyli otrzymasz czarno na białym - gdzie faktycznie najwięcej ucieka Ci pieniędzy. Niezbędne do tego jest bieżące spisywanie wydatków, aby faktycznie otrzymać jak najbardziej rzetelną wiedzę.

Gdy już otrzymasz jasny obraz sytuacji, przyjrzyj się dokładnie tym wydatkom.  Zastanów się, z czego jesteś w stanie zrezygnować? Które wydatki możesz zmniejszyć? Zazwyczaj to właśnie tutaj większość osób doszukuje się dodatkowych pieniędzy, dzięki oszczędnościom na mało istotnych rzeczach.

 

Zaplanuj wydatki nieregularne

Przy planowaniu wydatków, nie można zapominać o zaplanowaniu wydatków przewidywalnych, ale nieregularnych. Dlatego określ swoje roczne większe wydatki nieregularne np. wakacje, ubezpieczenia itp.

Następnie załóż konto nieregularnych wydatków. Oczywiście może to być jedynie zapis konta w Twoim budżecie lub faktyczne osobne konto oszczędnościowe. Chodzi o to, aby większe kwoty podzielić na ilość miesięcy i regularnie odkładać na dany cel. Mniejsze i zaplanowane kwoty nie psują tak budżetu jak jednorazowe duże wydatki.

Do tego gorąco Cię zachęcam, abyś utworzył tzw. Fundusz awaryjny. Jest to konto wydatków nagłych i nieprzewidzianych. Dzięki temu stworzysz sobie takie koło ratunkowe, które pozwoli Ci uchronić swój budżet w razie np. awarii samochodu. Taka nieprzewidziana wizyta u mechanika, która nagle wyszarpie z Twojej kieszeni np. tysiąc złotych, może zrobić spora dziurę w budżecie. A gdy weźmiesz taką kwotę z funduszu, to zwyczajnie zaplanujesz w budżecie jego odbudowę.

 

Zaplanuj oszczędności

Tutaj warto wziąć pod uwagę dwie zasady. Pierwsza dotyczy płacenia najpierw sobie. A druga kupowania aktywów zamiast pasywów.

Z pierwszą zasadą chodzi o to, aby planować oszczędności na początku, tak samo jak będziesz planować koszty. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli zostawisz oszczędzanie na koniec miesiąca, “gdy coś zostanie”, to możesz być pewny, że raczej na pewno nic nie zostanie. Tym sposobem nigdy więc nie uda Ci się oszczędzać.

Druga zasada mówi o tym, aby kupować więcej rzeczy, które dają zwrot. Co to znaczy? To znaczy, że żyjemy w czasach konsumpcjonizmu i zdecydowana większość ludzi woli na bieżąco wydawać wszystko, co wpływa do budżetu. Większość ludzi kupuje pasywa.

Tymczasem, aby budować swoją zamożność i drogę do wolności finansowej, należy się skupić na kupowaniu aktywów.

Aktywa – to wszystko to, co wkłada pieniądze do Twojej kieszeni. Czyli, najprościej rzecz ujmując, twoimi aktywami, jest wszystko to, co w przyszłości przyniesie ci zysk.

Pasywa – to przeciwnie do aktywów, wszystko to, co przynosi koszty. Czyli to, co „wyjmuje pieniądze z twojej kieszeni”. Pasywem zazwyczaj jest samochód, dom, nowy telewizor itp. To rzeczy, które zamiast generować kolejny dochód, generują jedynie stratę

Dlatego już na poziomie planowania budżetu domowego weź pod uwagę oszczędzanie i takie wydawanie, aby kupować jak najwięcej aktywów, a jak najmniej pasywów.

Pamiętaj, że aktywami mogą być rzeczy, które przynoszą zysk: np. Fundusze inwestycyjne, akcje giełdowe, bony, weksle, nieruchomości inwestycyjne, dobra intelektualne.

 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w wyznaczeniu sobie finansowych celów, to możesz pobrać bezpłatnie Planer Życiowych Celów Finansowych. Dzięki niemu można sprawniej przewartościować swoje cele i określić priorytety.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl