Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-11-18 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – PKB
Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS dynamika wzrostu polskiej gospodarki obniżyła się względem II kwartału. PKB niewyrównany sezonowo w ujęciu realnym zwiększył się o 2,7% r/r. W III kwartale, po wyrównaniu sezonowym, PKB był o 0,2% niższy w porównaniu do poprzedniego kwartału i w o 1,7% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W II kw. dynamika PKB wyrównanego sezonowo wyniosła 3,6% r/r.

Źrółdo: GUS. Opracowanie włsane.

Źrółdo: GUS. Opracowanie włsane.

2. Polska – PKB a projekcje NBP
Dynamika PKB jest zgodna z najnowszą (obniżoną) projekcją zaprezentowaną przez NBP. Analiza poszczególnych składowych wskazuje, że na obniżenie tempa PKB w listopadowej projekcji wpływają niższe szacunki spożycia gospodarstw domowych oraz nakładów brutto na środki trwałe.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

3. Polska – CPI
W październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły r/r o 5,0%. Dynamika cen usług nadal pozostawała wysoka (6,7% r/r). W tej grupie najbardziej drożały: zaopatrzenie w wodę, usługi kanalizacyjne, nośniki energii oraz energia elektryczna, usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Ceny towarów wzrosły o 4,3% r/r. W tej grupie ceny żywności wzrosły o 4,9% r/r.

Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

4. Polska – budżet i wpływy z podatków
Według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów o wykonaniu budżetu państwa w okresie styczeń-październik 2024 r. deficyt budżetowy wyniósł 129 mld zł. Ciekawych informacji względem danych o sprzedaży detalicznej za wrzesień dostarczają przychody z podatku VAT, które były o 18% wyższe w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r. i o 4,3% wyższe w porównaniu do przychodów z VAT za wrzesień 2023 r. wobec faktu, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ujęciu r/r spadła.

5. USA – inflacja
Tempo inflacji konsumenckiej w USA, mierzone dynamiką indeksu CPI, było w październiku zgodne z oczekiwaniami i wyniosło 2,6% r/r. Nieco wyższy był odczyt PPI, który wyniósł 2,4% r/r wobec oczekiwanych 2,3%. W górę zrewidowano dane za wrzesień − z 1,8% do 1,9% r/r.

Źródło: BLS. Opracowanie własne.

6. Chiny
Tempo produkcji przemysłowej w Chinach wyniosło w październiku 5,3% r/r i było niższe od oczekiwań na poziomie 5,6% r/r. Natomiast pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna, która wzrosła 4,8% r/r wobec oczekiwanych 3,8% r/r.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: inflacja bazowa, nastroje konsumentów, produkcja budowlano-montażowa
  • Strefa euro: bilans handlowy, PKB (Niemcy), CPI, wstępne PMI
  • USA: Leading index, wstępne PMI
  • Japonia: CPI, dane z przemysłu, bilans handlowy