Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-07-22 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

  • Nastroje wśród polskich konsumentów pogorszyły się.
  • Produkcja przemysłowa w Polsce zaskoczyła w górę.
  • Solidne choć słabnące tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce.
  • EBC utrzymuje stopy bez zmian i bacznie śledzi produktywność przedsiębiorstw.
  • USA produkują najszybciej od stycznia 2023 r.
  • AtlantaFED GDPNow: słabszy wzrost i niższa inflacja, stopy niższe do września prawie na 100% (92,8%).
  • Chiny walczą z kryzysem na rynku nieruchomości. Pierwsze oznaki stabilizacji.

 

1. Polska – koniunktura konsumencka
Nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, po delikatnym czerwcowym odbiciu w górę ponownie się pogorszyły (o -2 pkt. w stosunku do czerwca). Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej, publikowanego przez GUS, wyniosła minus 14,0. Nastroje nadal są umiarkowanie pesymistyczne, jednak są dużo lepsze niż w lipcu 2023 r. Silnie, bo o 8,7 pkt. w stosunku do czerwca wzrosły oczekiwania inflacyjne, co zapewne było efektem informacji o dalszym znoszeniu tarcz. Pomimo wzrostu wynagrodzeń spadła ocena obecnej możliwości oszczędzania pieniędzy, ale zwiększyła się ocena obecnych możliwości dokonywania ważnych zakupów. Jeżeli chodzi o ocenę przyszłości to wartość wskaźnika wyprzedzającego (WWUK) spadła silniej niż wskaźnika bieżącego i zbliżyła się do niego. Zatem Polacy cały czas oceniają przyszłą sytuację lepiej niż obecną. Jednak ta różnica zaczyna się zacierać i pesymizm dotyczący oceny przyszłości rośnie. Ważne dla przyszłej sprzedaży detalicznej wskaźniki dotyczące przyszłego dokonywania ważnych zakupów poprawiły się w stosunku do czerwca, jednak nadal pozostają w strefie świadczącej o pesymizmie konsumentów w tym zakresie. Generalnie dane wskazują na możliwość pogarszania się rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej i poziomy poniżej konsensusu.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

2. Polska – produkcja przemysłowa
Według danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu, niewyrównana sezonowo (w cenach stałych), wzrosła w czerwcu o 3,2% w stosunku do maja, a w ujęciu r/r o 0,3%. Z -4,6% do -4,5% m/m w górę oraz z -1,7% do -1,6% r/r zrewidowano dane za maj. Dane zaskoczyły pozytywnie, bowiem spodziewano się dynamiki odpowiednio: 1,8% w ujęciu miesięcznym i 0,3% w ujęciu r/r. W skali roku odnotowano wzrost produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych oraz nietrwałych, a także wzrost dóbr związanych z energią. Spadła produkcja dóbr zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w czerwcu poziom 8.144,83 zł. W ujęciu r/r wynagrodzenia wzrosły nominalnie o 11,03% (ponownie delikatny wzrost dynamiki nominalnej względem maja 2024 r.). W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń była silnie dodatnia i wyniosła 8,43% i spadła w stosunku do maja. W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 1,5%.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. EBC – stopy bez zmian
Rada Prezesów EBC bez zaskoczenia jednogłośnie zdecydowała się utrzymać podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopę depozytową na poziomie 3,75%, a stopę repo na poziomie 4,25%. Rynki nie były zaskoczone dzisiejszą decyzją, która była zapowiadana w komunikacji EBC już od kilku tygodni. Ponadto kontynuowany będzie brak nowych reinwestycji w ramach programu APP i – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – EBC nie inwestuje już zapadających papierów wartościowych zakupionych w ramach PEPP, zmniejszając odpowiednio wartość posiadanych instrumentów średnio o 7,5 mld euro miesięcznie. EBC zamierza całkowicie zaprzestać reinwestycji pod koniec 2024 roku. Najnowsze dane inflacyjne oceniane są jako zgodne z projekcjami makro z czerwca. Miary inflacji bazowej znajdują się w trendzie spadkowym. Retoryka dotycząca wzrostu płac brzmiała mniej niepokojąco niż w czerwcu. Podkreślono jednak również, że ostatecznie interakcja wzrostu płac z zyskami i poziomem produktywności przedsiębiorstw ma decydujące znaczenie dla perspektyw inflacji. Podczas gdy Rada Gospodarcza stwierdziła, że "inflacyjny wpływ wyższego wzrostu płac został zbuforowany przez zyski", prezes Lagarde zwróciła uwagę, że jak dotąd nie odnotowano silnego wzrostu poziomu produktywności. W pytaniach i odpowiedziach wyraziła ona przekonanie, że wzrost płac w przyszłym roku będzie umiarkowany. Odniosła się do wielu ankiet przeprowadzonych przez EBC, a także do własnego narzędzia do śledzenia płac. Ponadto krajowe banki centralne podobno widzą umiarkowany wzrost płac do poziomów zgodnych z celem inflacyjnym do 2025 roku. Prezes Lagarde odżegnywała się od wskazywania przyszłych działań. Podkreśliła, że Rada Polityki Pieniężnej jest naprawdę zależna od danych i że "to, co zrobimy we wrześniu, jest sprawą otwartą". W Generali nadal oczekujemy dalszych obniżek stóp procentowych. Spodziewamy się kolejnych cięć o 25 punktów bazowych we wrześniu i grudniu, dzięki czemu stopa depozytowa spadnie do 3,25% na koniec roku, co jest zasadniczo zgodne z oczekiwaniami rynków. Jednak niechęć pani Lagarde do podtrzymywania jakichkolwiek oczekiwań dotyczących wrześniowej obniżki stóp sugeruje, że ryzyko braku działań nieco wzrosło.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

5. Niemcy – ZEW
W lipcu wskaźnik nastrojów gospodarczych dla Niemiec, publikowany przez ZEW, znacząco spadł z 47,5 punktów odnotowanych w czerwcu do 41,8 punktów w lipcu wobec oczekiwań na poziomie 41 punktów. Poprawiła się również ocena sytuacji gospodarczej w Niemczech. Odpowiedni wskaźnik wzrósł o 4,9 punktu do nowej wartości minus 68,9 punktów.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

6. USA – produkcja przemysłowa
Poziom produkcji przemysłowej w USA był w czerwcu o 0,6% wyższy niż w maju. Dynamika była wyższa od oczekiwań na poziomie 0,3%. W ujęciu r/r tempo produkcji przemysłowej w ujęciu wyrównanym sezonowo przyśpieszyło i wyniosło 1,5%, co jest najwyższą wartością od stycznia 2023 r. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych wzrósł z 78,3% (po rewizji w dół danych za maj) do 78,8%. Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu wyrównanym sezonowo wyniosła 2,3% r/r i nie zmieniła się w stosunku do maja.

7. USA – AtlantaFED modele „Now”
Biorący pod uwagę wiele zmiennych makroekonomicznych i przez to bardzo wrażliwy również na bieżące dane model przygotowany przez AtlantaFED estymuje tempo wzrostu gospodarczego w USA w II kwartale na poziomie 2,7% (spadek w stosunku do wartości z 21.06.2024), a poziom inflacji mierzonej PCE na poziomie 2,20% (również spadek w stosunku do wartości z 21.06.2024). Model ocenia prawdopodobieństwo obniżek stóp do września na poziomie 92,8%.

Źródło: AtlantaFED. Opracowanie własne.

8. Chiny
Sprzedaż detaliczna w ujęciu r/r rosła w Chinach wolniej od oczekiwań. Jej dynamika roczna osiągnęła poziom 2,0% wobec oczekiwanych 3,4%. Natomiast dynamika produkcji przemysłowej była nieco wyższa od oczekiwań i wyniosła 5,3% r/r (oczekiwania na poziomie 5,20%). Na rynku nieruchomości mieszkaniowych nadal panuje zapaść z dynamikami sprzedaży, które od początku roku znajdują się na poziomie -26,9%. Dynamika jednak poprawiła się, co może wskazywać na rozpoczęcie okresu pewnej stabilizacji. Ceny nowych domów w czerwcu spadły o 0,7% m/m, a domów na rynku wtórnym o 0,85%.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

 

Na radarze:

  • Polska: budownictwo, sprzedaż detaliczna, podaż pieniądza
  • Strefa euro: nastroje konsumentów, IFO
  • USA: PKB, PCE
  • Japonia: CPI, PPI