Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-07-01 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1.Polska – inflacja
Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego poziom inflacji w maju wyniósł, zgodnie z oczekiwaniami, 2,6% w ujęciu r/r. Ceny usług wzrosły o 6,2% r/r, a ceny towarów o 1,2% r/r. Inflacja bazowa zgodnie z informacją NBP wyniosła 3,8% r/r.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

Źródło: GUS, NBP. Opracowanie własne.

2. Polska – sprzedaż detaliczna
Według danych GUS zrewidowana sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w maju o 0,1% w porównaniu do kwietnia i była o 5,0% wyższa niż w maju 2023 r. Oczekiwania kształtowały się na poziomach odpowiednio: 0,4% oraz 5,4%. Zatem dane były lepsze niż w kwietniu, ale nieco gorsze od oczekiwań. W ujęciu nominalnym wzrost tempa sprzedaży r/r na poziomie 5,4% był również niższy od oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 6,2%. Spadały dynamiki roczne praktycznie wszystkich kategorii. Najwyższe roczne dynamiki nadal odnotowano w sprzedaży w kategorii pojazdy samochodowe, motocykle, części oraz pozostałe.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – budownictwo mieszkaniowe
Zgodnie z informacją GUS w okresie od stycznia do maja 2024 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w Polce wyniosła według wstępnych danych 78,7 tys. Była to wartość o 16% niższa w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. O 20,8% zmniejszyła się powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. Niemcy – IFO
Jak podaje IFO Institute, w czerwcu nastroje w niemieckim biznesie pogorszyły się. Poziom indeksu IFO Business Climate obniżył się z 89,3 w maju do poziomu 88,6 pkt. w czerwcu. Była to wartość poniżej oczekiwań wynoszących 89,6 pkt. Względem maja nie zmienił się indeks obrazujący ocenę sytuacji bieżącej (Current Assessment). Wartość indeksu odwzorowującego oczekiwania (Expectations) spadła z 90,3 pkt w maju (po rewizji w dół o ,1 pkt.) do 89,0. Oczekiwano poziomu 90,7 pkt. Wg IFO Business Barometer główne sektory niemieckiej gospodarki znajdują się w kryzysie. Przemysł wskazuje na spadający portfel zamówień. Podobnie brak zamówień jako główny problem wskazuje budownictwo. W handlu, zarówno detalicznym jak i hurtowym, klimat prowadzenia biznesu znacznie się pogorszył.

Źródło: IFO. Opracowanie własne.

Źródło: IFO. Opracowanie własne.

5. Morze Czerwone i ceny frachtu
Napięta sytuacja na Morzu Czerwonym cały czas skutkuje wydłużeniem tras dostaw towarów z Azji do Europy o około 7-10 dni (w zależności od typu statku). Liczba statków przechodzących przez Kanał Sueski jest niska i stosunkowo stabilna. Rośnie liczba statków przechodzących trasą wokół Przylądka Dobrej Nadziei. Poprawia się również sytuacja na Kanale Panamskim, chociaż jeszcze daleko jej do normalności. Wg raportu BIMCO taka sytuacja zwiększa popyt na statki o około 10%, przy ogólnym wzroście popytu wyższym niż wzrost podaży. Bilans podaży i popytu na statki powinien poprawić się już w drugiej połowie 2024 r. i jeszcze bardziej w 2025 r., na kiedy to przewiduje się wodowanie wielu jednostek. Na dłuższy czas transportu (ludzie, paliwo) i związaną z nią niższą rotacją kontenerów reagują ceny frachtu, które dynamicznie rosną.

Źródło: IMF. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

 

Na radarze:

  • Polska: PMI, posiedzenie RPP
  • Strefa euro: PMI, sprzedaż detaliczna, CPI, produkcja przemysłowa
  • USA: ISM, rynek pracy
  • Chiny: PMI