Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-10-28 / autorzy: Piotr Minkina

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – sprzedaż detaliczna
GUS opublikował bardzo słabe dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej. W cenach stałych spadek sprzedaży wyniósł 3,0% wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 1,8% r/r. W cenach bieżących sprzedaż obniżyła się o 2,2% wobec oczekiwań wynoszących 2,8% r/r. W porównaniu z sierpniem spadek sprzedaży w cenach stałych sięgnął 5,7%. Analizując sezonowość sprzedaży, patrząc przez pryzmat średniej, wrzesień jest zazwyczaj gorszy od sierpnia zarówno w ujęciu realnym jak i nominalnym. Zatem kluczowe będą odczyty za październik. Z kolei analiza danych w kontekście trendu w cenach stałych wskazuje, że odnotowany poziom oznacza znaczący spadek poniżej trendu. W cenach bieżących wartość indeksu sprzedaży znalazła się na linii trendu.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

2. Polska – koniunktura konsumencka
Bieżące nastroje konsumentów, mierzone bieżącym wskaźnikiem ufności konsumenckiej, po wrześniowej poprawie ponownie się pogorszyły. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK), publikowanego przez GUS, spadła z -13,9% do -15,8%. Z -9,7% do -11,6% spadła również wartość wskaźnika wyprzedzającego (WWUK). Nastroje nadal są umiarkowanie pesymistyczne, nadal lepsze niż we wrześniu 2023 r. jednak w kontekście słabych danych o sprzedaży detalicznej i podwyższonych oczekiwaniach inflacyjnych (wzrost z 22,7% do 27,2%) zasadne jest pytanie czy trwający od maja trend wzrostu poziomu pesymizmu będzie kontynuowany i co by musiało się wydarzyć, aby ten trend zatrzymał się lub zaczął odwracać. Jednym z czynników wpływających na potencjalną poprawę nastrojów będzie moment, kiedy tempo inflacji ustabilizuje się i zacznie spadać. W tym zakresie rynek oczekuje listopadowej projekcji NBP. Polacy oceniają, że pogorszyły się możliwości zarówno obecnego, jak i przyszłego oszczędzania pieniędzy. Większy pesymizm zauważalny jest również we wskaźnikach dotyczących przyszłego dokonywania ważnych zakupów. Takie nastroje wpływają negatywnie na skłonność do konsumpcji, co z kolei ma wpływ na dynamikę sprzedaży detalicznej.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – produkcja przemysłowa
Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu, niewyrównana sezonowo (w cenach stałych), wzrosła we wrześniu o 9,0% w stosunku do sierpnia i spadła w ujęciu r/r o 0,3% (oczekiwano odpowiednio Bloomberg: 10,1%, m/m PAP: 10,0% m/m oraz odpowiednio 0,3% i 0,2% r/r).  Z -1,5% r/r do -1,2% r/r zrewidowano dynamiki za sierpień. W przetwórstwie przemysłowym produkcja była realnie niższa o 0,3% w porównaniu do września 2023 r., ale w porównaniu do okresu od stycznia do września 2023 r. o 0,1% wyższa.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło we wrześniu poziom 8.140,98 zł. Pomimo spadku poziomu nominalnego w stosunku do sierpnia, wynagrodzenia, w ujęciu r/r, wzrosły nominalnie o 10,31%. W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń wyniosła 5,41% (niżej w sierpniu). W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło nominalnie o 0,9%.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

5. Polska – PPI
Według wstępnych informacji GUS ceny produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu r/r spadły we wrześniu o 6,3% wobec oczekiwanych 5,7%, a w ujęciu m/m o 0,5%. Z -5,1% do 5,5% zrewidowano dynamikę roczną za sierpień. Deflacja w przemyśle pogłębiła się.

Źródło: Bloomberg.Opracowanie własne.

6. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Wg GUS dynamika nastrojów w sektorze przedsiębiorstw generalnie pogorszyła się we wszystkich sektorach oprócz działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

Źródło: GUS. Obliczenia własne.

Źródło: GUS. S&P Global PMI. Obliczenia własne.

Źródłó: GUS. Obliczenia własne.

 

W tym tygodniu:

  • Polska: CPI,
  • Strefa euro: PKB, CPI, sprzedaż detaliczna
  • USA: PKB, PCE, nastroje konsumentów, ISM, rynek pracy
  • Japonia: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, PKB,
  • Chiny: PMI