Skąd za darmo czerpać wiedzę o finansach - 20 najlepszych źródeł

      
    
Niezależnie o finansach / 2019-06-18 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Skąd za darmo czerpać wiedzę o finansach - 20 najlepszych źródeł

 

Ze znajomością finansów nie jest u nas najlepiej… I nawet jeśli staramy się czytać umowy finansowe, to niewiele z nich rozumiemy. Skąd zatem można czerpać wiedzę o finansach? Dzisiaj 20 najlepszych i darmowych źródeł.

 

Prawie połowa Polaków uważa swoją finansową wiedzę za zbyt małą - tak wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019". Jedynie 9 proc. określa jej poziom jako dobry. 75 proc. osób deklaruje, że bardzo dokładnie czyta lub przynajmniej stara się czytać zapisy w umowach, choć jednocześnie przyznaje, że nie zawsze rozumie wszystkie jej elementy.

Badanie pokazuje jednak, że Polacy uważają kształcenie w zakresie finansów za bardzo ważne: 43 proc. ankietowanych chciałoby wprowadzenia dodatkowych zajęć z podstaw ekonomii w szkołach. Ten odsetek wśród młodych ludzi jest jeszcze wyższy – uważa tak 55 proc. badanych w wieku 18-34 lata.

Źródłem pożytecznej i na wysokim poziomie wiedzy ekonomicznej są wybrane portale internetowe. Oto lista tych godnych polecenia.

 

Blogi finansowe, podcasty i kanały video, które warto odwiedzać

 

Marciniwuc.com - Blog Finanse Bardzo Osobiste jest jednym z bardziej znanych blogów finansowych w Polsce. Od Marcina można otrzymać sporą dawkę wiedzy o zarządzaniu finansami i inwestowaniu, także za pomocą podcastów i filmów video.

 

Jakoszczedzacpieniadze.pl - Myślę, że bloga Michała Szafrańskiego też nie trzeba przedstawiać, bo słyszało o nim chyba większość ludzi w Polsce. Ogromna dawka wiedzy o finansach osobistych i biznesie online.

 

Kobiecefinanse.pl - Danuta od wielu lat zagłębia się w tematykę finansów osobistych. Jest także autorką 2 książek o finansach – Kariera dla Pań oraz Pieniądze dla Pań.

 

Kobietainwestuje.pl - Na swoim blogu Ania Smolińska pokazuje, jak inwestować, jak przełamywać bariery związane z pomnażaniem pieniędzy i jak pracować nad nawykami finansowymi.

 

Finansenaobcasach.info - Magda to jedna z pierwszych blogerek finansowych. Pisze o oszczędzaniu, zarabianiu i biznesie online.

 

Oszczednicka.pl - Alicja dzieli się sposobami na racjonalne zarządzanie budżetem domowym oraz metodami, jak oszczędzać na codziennych wydatkach.

 

 

Malimoi.pl - Sylwia Wojciechowska jest autorką książek dla dzieci i bloga związanego z edukacją finansową dzieci. Dowiesz się na nim, jak wprowadzać najmłodszych w świat finansów osobistych dzięki rozmowie i zabawie.

 

Godmother.pl - Angelika dzieli się wiedzą i inspiruje do wychowywania kreatywnych, przedsiębiorczych i myślących dzieci. Oprócz artykułów na blogu znajdziesz też podcasty do słuchania.

 

Stomonet.pl - Łukasz prowadzi blog i podcast o edukacji finansowej dzieci. Znajdziesz tam wiadomości na temat wspólnego planowania budżetu domowego, inwestowania czy z psychologii dziecięcej.

 

Dzieci-i-pieniadze.com - Ania Czereszewska jest psychologiem i na blogu stara się łączyć kwestie finansowe i emocjonalne z naciskiem na edukację finansową dzieci.

 

Zaradnyfinansowo.pl - Mateusz na swoim blogu pokazuje jak racjonalnie zarządzać finansami. Znajdziesz tam mnóstwo porad i artykułów z zakresu finansów osobistych.

 

Mamonik.pl - Ula prowadzi blog o edukacji finansowej i finansach osobistych dzieci i ich rodziców oraz o tanim i kreatywnym świecie zabawek.

 

Doradca.tv - Tomek prowadzi blog, ale też kanał na YouTube. Dowiesz się z niego m.in. jak inwestować i jak zwiększać zarobki.

 

Prostoofinansach.wordpress.com - Ula pisze prosto i przyjemnie o finansach w życiu codziennym.

 

Po ludzku o pieniądzach - Podcast Radka Budnickiego, twórcy również innego popularnego podcastu „Lepiej Teraz”. Z nagrań dowiesz się, jak odnaleźć się w finansach i jak lepiej nimi zarządzać.

 

Pieniadzjestkobieta.pl - Na sam koniec polecam także swój blog, na którym już od kilku lat dzielę się sposobami na oszczędzanie, inwestowanie, zmniejszanie wydatków i zwiększanie dochodów. 

 

Serwisy internetowe

Oprócz blogów i podcastów polecam także śledzenie niektórych serwisów, które dostarczają codzienna dawkę finansowej wiedzy.

 

Bankier.pl - na bieżąco dostarcza wiadomości o zmianach w sektorze bankowym, finansowym i biznesie.

Businessinsider.com.pl - znajdziesz tu informacje z rynków finansowych, biznesu, prawa, podatków, nowych technologii czy rozwoju osobistego.

Forsal.pl - informacje z biznesu, gospodarki i świata.

Money.pl - informacje rynkowe, biznesowe, ze świata finansów i gospodarki.

 

Jak widzisz, sporo jest źródeł, z których można czerpać wiedzę i inspirację. Zachęcam Cię do poznania ich autorów i śledzenia świata finansów na bieżąco.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl