Spojrzenie na megatrendy w roku 2022 i kolejnych latach - opieka medyczna i opiekuńcza

      
    
Spojrzenie na megatrendy w roku 2022 i kolejnych latach - rynek pracy
Aktualności / 2022-02-16 / autorzy: Adam Woźny

Wchodząc w 2021 rok, mieliśmy przekonanie i nadzieję, że to, co miało miejsce w roku 2020, czyli gwałtownie rozwijająca się pandemia Covid-19, liczne przypadki lockdownów (zamknięć gospodarek) na świecie czy też inne uciążliwe ograniczenia mamy już w większym stopniu za sobą i czas powoli przygotowywać się na upragniony powrót do świata sprzed pandemii. Dziś jest początek roku 2022 i okazuje się, że nawet teraz nie mamy pewności, czy wirus się wreszcie podda, czy jednak zostanie z nami na długo. Szczególnie, że nadal istnieją regiony, w których wciąż wprowadzane są poważne ograniczenia mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się kolejnych nowych mutacji koronawirusa. I to wszystko ma miejsce w świecie, w którym w części krajów populacja jest już zaszczepiona trzema, a nawet czterema dawkami szczepionki przeciw Covid-19. Jak widać, pomimo zaawansowanych systemów matematycznych, prognoz i szacunków, prognozowanie rozwoju czy też momentu zakończenia pandemii okazało się trudniejsze, niż się wydawało.
Jednak, niezależnie od pandemii, świat nie stanął w miejscu. Rozwiązania, które z pozoru miały być tylko tymczasowe, dziś coraz poważniej traktowane są jako stałe elementy funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Usługi medyczne i opiekuńcze

Czas pandemii to nie tylko wyzwania dla przedsiębiorstw, ale również wiele trudnych pytań o wydolność systemu opieki zdrowotnej na całym świecie. Oczywiście skala problemów, które generuje pandemia Covid-19, jest różna w zależności od części świata, ale niestety istnieją regiony, w których stopień spadku jakości świadczonych usług medycznych lub dostępu do nich jest niebezpiecznie duży. Jeszcze przed pandemią istotnym, często poruszanym zagadnieniem, były wyzwania stojące przed systemem w związku ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa w wielu regionach świata. Dziś sytuacja ta przekłada się na większą zapadalność na schorzenia przewlekłe, takie jak choroby serca czy nowotwory. Wpływa to bezpośrednio na wzrost wydatków związanych z diagnostyką i leczeniem. Potrzeba opracowania w wielu regionach innowacyjnych rozwiązań usprawniających procesy stała się rzeczą oczywistą i naglącą. Cyfryzacja i wykorzystanie współczesnej technologii są jednymi z oczywistych kierunków rozwoju. Cytując Hipokratesa, nazywanego ojcem medycyny: „zdrowienie jest kwestią czasu, ale czasami także kwestią możliwości”.

Wybuch pandemii w znaczący sposób przyśpieszył niektóre procesy, które rozwijały się wcześniej w dość powolnym tempie. Telemedycyna to jeden z przykładów odpowiedzi opieki medycznej na wymóg zachowywania dystansu społecznego. Z pewnością dla wielu z nas było to nowe i często nietypowe doświadczenie, aby z lekarzem rozmawiać za pośrednictwem domowego laptopa czy telefonu komórkowego. Jednak wygląda na to, że rozwiązanie to ma szansę pozostać z nami na dłużej, szczególnie w przypadku leczenia drobnych dolegliwości. Istnieje realna szansa, że za kilka lat współczesna technologia pozwoli na samodzielne przeprowadzenie prostej diagnostyki, co jeszcze zwiększy możliwości wykorzystywania teleporad. Również rozwój zaawansowanych opasek czy urządzeń monitorujących stan naszego zdrowia będzie pozwalał na bezpośrednie przekazywanie lekarzowi cennych danych diagnostycznych oraz będzie zwiększać świadomość kondycji naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jednak to nie tylko pandemia spowodowała znaczne postępy w rozwoju dzisiejszej medycyny. Wzrost mocy obliczeniowej współczesnych komputerów oraz postęp w analizowaniu istotnych danych dotyczących poszczególnych tkanek i całego organizmu człowieka, pozwoliły na możliwość cyfrowego testowania działania poszczególnych cząsteczek czy białek. Dzięki współczesnym algorytmom wykorzystującym sztuczną inteligencję, można w efektywny sposób analizować dostępne dane zbierane przez wiele lat i opracowywać na ich bazie nowe terapie czy wręcz zupełnie nowe leki, a tym samym wpływać na poprawę życia pacjentów z ciężkimi, przewlekłymi schorzeniami.

 

Tu znajdziesz więcej materiałów o Megatrendach.
Artykuły:
1. Spojrzenie na megatrendy w roku 2022 i kolejnych latach - rynek pracy
2. Co wspólnego mają megatrendy z zarządzaniem funduszami i branżą finansową? Część I: Pandemia
3. Co wspólnego mają megatrendy z zarządzaniem funduszami i branżą finansową? Część II: Globalnie-lokalnie
4. Megatrendy – co się zmieniło po pół roku pandemii?
Podcast:
#85 Co to są megatrendy i jaki mają wpływ na nasze finanse? – Adam Woźny