Sprawdź, czy fundusze inwestycyjne są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-02-15 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Fundusze inwestycyjne są w zasięgu większości z nas. Jeśli dopiero zaczynasz inwestować, możesz mieć wiele wątpliwości.To zupełnie normalne na początku. Dlatego sprawdź, czy na pewno fundusze inwestycyjne są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Skąd mogę wiedzieć, że fundusze są dla mnie?

Na początku wszystko wydaje się bardzo skomplikowane. Dodatkowo, gdy w grę wchodzą pieniądze, towarzyszy nam dużo emocji. Często z tego właśnie powodu boimy się podejmować jakiekolwiek decyzje. W ten sposób zabieramy sobie szansę na dodatkowy zysk. Wybieramy dobrze sobie znane „bezpieczne wody”, bo tak jest łatwiej.

Tak działa nasz umysł, choć często robi to zupełnie niepotrzebnie. Podsyła nam komunikaty w stylu „lepiej nie robić nic, wtedy nic się nie stanie”, „to dla mnie zbyt trudne” czy „nie znam się na tym, więc lepiej nawet nie próbować”.

Brzmi znajomo? Każdy z nas ma czasami takie głosy w głowie. Z drugiej strony jednak chcielibyśmy opuścić tę naszą strefę komfortu. Przecież wiemy, że ciągle robienie tych samych rzeczy, nie doprowadzi nas do innych rezultatów.

Jeżeli Ty też masz takie wątpliwości i zastanawiasz się, czy fundusze inwestycyjne są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Przygotowałam kilka punktów, które pomogą Ci to sprawdzić.

Fundusze inwestycyjne mogą być dla Ciebie odpowiednie jeśli:

- Chcesz uzyskiwać większe zyski niż na lokatach.

W tym momencie oprocentowanie depozytów bankowych jest na bardzo niskim poziomie. Oszczędzając na lokatach, zarabiamy więc niewiele. Inflacja w zasadzie pochłania cały zysk. Fundusze są alternatywą dla osób, które chcą wycisnąć trochę więcej ze swoich oszczędności.

- Nie posiadasz zbyt dużej wiedzy na temat samodzielnego inwestowania.

Aby skutecznie inwestować samemu np. na giełdzie, trzeba znać mnóstwo mechanizmów rynkowych. Przydatna jest umiejętność stosowania analizy fundamentalnej czy technicznej. Trzeba przestudiować wiele, aby móc działać swobodnie. Nie ma się co dziwić, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zatrudniają całe sztaby specjalistów, którzy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie funduszy. Analitycy, zarządzający, doradcy inwestycyjni, prawnicy, a także księgowi czy informatycy. Dla Ciebie brzmi to strasznie? To może być znak, że lepiej będzie oddać swoje inwestycje w odpowiednie ręce. Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez ekspertów, którzy muszą posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu inwestowania.

- Nie masz czasu na samodzielne inwestowanie.  

Nie ma się co oszukiwać. Bycie zawodowym inwestorem to praca na cały etat. Trzeba śledzić giełdy, zachowania rynków, obserwować spółki. Mało kto może sobie pozwolić na taką pasję. Nawet jeśli posiadasz niezbędną wiedzę, która pomaga inwestować, to zwyczajnie może brakować Ci czasu, aby stale być na bieżąco. W takim przypadku - zlecenie swoich inwestycji do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, będzie dla Ciebie dużym odciążeniem.

- Chcesz mieć szeroki wybór inwestycji dostosowanych do różnego poziomu ryzyka

Nie ma inwestycji bez ryzyka. Jak więc zjeść ciastko i mieć ciastko? Najlepiej rozbić ryzyko na kilka różnych instrumentów. Dywersyfikacja pozwala zmniejszyć ryzyko. A fundusze inwestycyjne dają akurat bardzo duże możliwości w tym zakresie. Przede wszystkim ich szeroka oferta pozwala wybierać pomiędzy inwestycjami z małym poziomem ryzyka, poprzez fundusze obarczone średnim ryzykiem, aż po te charakteryzujące się dużą zmiennością - a co za tym idzie z dużym stopniem ryzyka. Dzięki temu mamy możliwość zbudować taki portfel inwestycyjny, na jaki w zasadzie tylko mamy ochotę. Od funduszy bezpiecznych aż po agresywne.

- Chcesz zacząć inwestowanie od niewielkich kwot

Już za 100 zł możemy kupić fundusz i stać się częścią inwestycyjnego świata. W zasadzie nie ma nic innego, co dawałoby tak szeroki dostęp do rynku, przy tak małej barierze wejścia jak fundusze. Wpłacając nawet minimalne kwoty, możemy kupować fundusze, które inwestują np. w akcje spółek rozwijających się gospodarek Dalekiego Wschodu, czy np. akcje emitentów z Turcji. Brzmi egzotycznie? Inwestowanie w taki sposób na własną rękę byłoby na pewno szalenie trudne, o ile w ogóle możliwe!

- Boisz się nadmiernego ryzyka

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać (zanim zaczniesz inwestować w fundusze), powinno być określenie – jaki poziom ryzyka jest dla Ciebie akceptowalny. Jeżeli akceptujesz tylko minimalne ryzyko, to możesz inwestować w fundusze bezpieczne. Przy takich funduszach spodziewany zysk nie jest bardzo wysoki, ale mimo to może on być bardziej satysfakcjonujący niż standardowe depozyty. Bezpieczne fundusze powinny też wybierać osoby, które nigdy wcześniej nie inwestowały, a ich wiedza na ten temat jest jeszcze niska. W trakcie zdobywania doświadczenia, będziesz w stanie lepiej określić swoje oczekiwania i możliwości.

- Masz złe skojarzenia związane z inwestowaniem

Czasami tak bywa, że ktoś coś poleci, my kupimy, a potem zastanawiamy się, co z tym właściwie zrobić. Albo gdzieś coś usłyszymy, przeczytamy i w rezultacie ulegamy emocjom. „Bo wszyscy kupują, to my też musimy”, „Jak wszyscy sprzedają to i my”. Emocje to zły doradca inwestycyjny, tak samo jak chodzenie za tłumem. Nawet jeśli tego nie przeżyłeś osobiście, to na pewno słyszałeś o takich nieudanych inwestycjach. W dużej mierze dotyczyły one osób, które nieświadomie decydowały się na produkty obarczone dużym ryzykiem, bo miały przed oczami tylko perspektywę wysokiego zysku.

Jest to bardzo duży błąd, ponieważ zawsze jest tak, że wybierając duży zysk, decydujemy się na większe ryzyko. Jeżeli dopiero zaczynasz poważnie myśleć o inwestowaniu w fundusze, skup się na funduszach bezpiecznych i daj sobie czas na naukę i głębsze poznanie tego środowiska.


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.