Według różnych danych szacowany średni koszt wyprawki szkolnej w latach ubiegłych kształtował się na poziomie od 600 do 900 zł na jedno dziecko. Jest to całkiem spora kwota, dlatego warto poznać sposoby na tańszy powrót do szkoły. Dzięki nim wyprawka szkolna dziecka może być mniejszym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu.
Dziecko i powrót do szkoły
Powrót do szkoły po wakacjach stanowi spore przeżycie dla dzieci i ich rodziców. Jak tanio kupić podręczniki oraz przybory szkolne? Co to jest rządowy program wyprawka szkolna? Kiedy dostaniemy darmowe podręczniki? Gdzie sprzedać książki i czy skup podręczników to dobre rozwiązanie? Ile wydamy na zestaw ubrań do szkoły? To tylko kilka pytań, jakie właśnie zadają sobie rodzice, przed zbliżającym się rokiem szkolnym.
Sprawdźmy sposoby, które pozwalają obniżyć koszt wyprawki nawet o połowę.
Wyprawka szkolna dziecka. Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakie rzeczy ma dziecko jeszcze z poprzedniego sezonu. Taki rekonesans pozwoli Wam z głową zaplanować zakup brakujących przedmiotów. Farby, kredki, niewykorzystane zeszyty czy bloki rysunkowe mogą się jeszcze przydać, więc nie ma potrzeby, aby je wyrzucać w całości.
Zróbcie podział na rzeczy: które są jeszcze dobre i mogą się przydać; które są jeszcze dobre, ale nie będą już potrzebne oraz na takie, które już się nie nadają, bo są mocno zniszczone i zużyte.
Sprzedaj to, co komuś może się jeszcze przydać
Wśród rzeczy dziecka na pewno znajdą się takie przedmioty, które mogą posłużyć jeszcze komuś innemu. Choćby podręczniki. Warto je sprzedać online za pomocą serwisów aukcyjnych lub za pomocą grup tematycznych na Facebooku. Można też wybrać się do skupu podręczników czy do pobliskiego antykwariatu, ale przeważnie bardziej opłacalną praktyką będzie sprzedaż bezpośrednia.
Zrób listę potrzebnych zakupów
Listę zakupów najlepiej jest przygotować na spokojnie w domu wspólnie z dzieckiem. O tej porze roku sklepy zaczynają pękać w szwach od gadżetów szkolnych. W każdym sezonie pojawiają się nowe przedmioty z ulubionymi postaciami z bajek. Różnica w cenie różowego zeszytu w kratkę, a różowego zeszytu w kratkę z ulubioną postacią z kreskówki może być nawet dwukrotna. A dzieci, jak to dzieci, chcą mieć to co ładne, mimo że cena jest wielokrotnie wyższa. Dlatego skutecznym sposobem na tańszy powrót do szkoły, powinien być wcześniejszy plan zakupów.
By uniknąć nieporozumień z dzieckiem lub zakupów pod wpływem impulsu, ustalcie wcześniej – co chcecie kupić i za ile. Jeżeli dziecko chce kupić najmodniejszy plecak, który będzie droższy, to zaplanujcie zakup np. kredek, farbek i piórnika w tańszej wersji bez bajkowych postaci.
Młodszym dzieciom może być trudniej zrozumieć te zależności i chwyty sprzedażowe, ale wspólnie przygotowana lista zakupów, będzie dobrym argumentem przypominającym o zasadach w czasie zakupów.
Szukaj okazji
Im bliżej do daty rozpoczęcia roku szkolnego, tym częściej można trafić na promocje i wyprzedaże. Dzieci potrzebują sporych ilości kredek, ołówków, zeszytów, kartek czy długopisów. Jeżeli trafisz na promocję, nie obawiaj się zakupić potrzebnych rzeczy na zapas. Dzięki temu możesz zaoszczędzić w dłuższej perspektywie sporo pieniędzy.
Kompletując wszystkie potrzebne gadżety szkolne, nie skupiaj się tylko na jednym sklepie. Szukaj okazji w różnych gazetkach sklepowych, reklamach i w internecie.
Wyprawka szkolna dziecka może zawierać przedmioty, które warto zakupić online. Prawie 40% Polaków wyprawkę szkolną skompletuje w sklepach internetowych. Nieograniczony wybór, ciekawe okazje cenowe, darmowa dostawa – coraz częściej przekonują rodziców do tego typu zakupów. Przykładowo – czasami lepiej opłaca się zakupić książki online jedynie z odbiorem osobistym na miejscu w księgarni.
Najwięcej wyprzedaży zaczyna się już we wrześniu. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, to wstrzymaj się z niektórymi zakupami do tego czasu.
Kupuj używane rzeczy
Wyżej zachęcałam Cię do sprzedaży nieużywanych rzeczy. W ten sam sposób możesz poszukać pomocy naukowych czy gadżetów szkolnych dla swojego dziecka. Dzięki temu wyprawka szkolna dziecka może być tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych.
Na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać
„Postaw na jakość” to kryterium powinno być szczególnie brane pod uwagę podczas zakupu obuwia, plecaka, biurka, krzesła czy oświetlenia. To najważniejsze miejsca, w których oszczędności mogą być złudne i w dłuższej perspektywie mogą bardziej dziecku zaszkodzić niż pomóc.
Przezorny dobrze ubezpieczony
Sprawdź ofertę ubezpieczycieli dotyczącą ubezpieczenia wypadkowego dla dziecka. Większość osób decyduje się na grupową ofertę ubezpieczenia NNW, z jakiej można skorzystać w placówce, do której uczęszcza dziecko. Są to ubezpieczenia zazwyczaj tańsze, ale i ich zakres ochrony jest przeważnie okrojony. Warto zatem samodzielnie poszukać ofert, porównać je i wykupić ubezpieczenie dla dziecka na własną rękę. Może się tak zdarzyć, że znajdziemy ofertę o kilka czy kilkanaście złotych droższą, ale z dużo lepszym zakresem ochrony i z wyższymi kwotami gwarantowanymi w przypadku odszkodowania.
Nowy program wyprawka szkolna dziecka
Najnowszy Rządowy Program „Dobry Start” to wyprawka szkolna i związane z nim darmowe podręczniki szkolne, pozwolą rodzicom chociaż w części sfinansować wydatki na dziecko. Od sierpnia w roku szkolnym 2018/2019 każde uczące się dziecko przed ukończeniem 18 roku życia może otrzymać 300 zł na wyprawkę. Rodzice mają dowolność w wydatkowaniu tej kwoty.
Kolejne udogodnienie to darmowy dostęp do podręczników, jak i również do materiałów ćwiczeniowych zapewnianych przez placówki oświaty. Uczniowie klas – od jeden do osiem oraz gimnazjaliści – w okresie przejściowym za darmo otrzymają podręczniki z zakresu kształcenia ogólnego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl