4 powody, dla których warto zacząć oszczędzać z dzieckiem. Zobacz, co dzięki temu może ono zyskać.
Myślisz o tym, aby założyć konto dla dziecka? Jak się okazuje, to rozwiązanie może mieć mnóstwo zalet. Dziecko już od najmłodszych lat może posiadać własny rachunek w banku. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.
Jeżeli chciałbyś zacząć przelewać kieszonkowe na konto swojego dziecka, to już na wstępie powiem Ci, że na pewno nie będzie to trudne. W wielu bankach dostępne są konta dla dziecka od 13 r.ż. Jest też kilka instytucji, które nie wymagają minimalnego wieku podopiecznego. Także, nawet jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, to spokojnie możesz już myśleć o założeniu konta dla dziecka.
Konto dla dziecka może spełnić co najmniej 4 bardzo ważne zadania w edukacji finansowej juniora. Jednak konto powinno być dopiero początkiem na drodze do nauki efektywnego zarządzania swoimi finansami.
W tym artykule pokażę Ci, co jeszcze możesz zrobić pożytecznego dla finansowej przyszłości swojego dziecka.
4 powody, dla których warto założyć konto dla dziecka
Konto dla dziecka. Wygoda dla rodziców
W przypadku młodszego dziecka konto może spełniać rolę wirtualnej świnki skarbonki. Rodzice, którzy chcą od początku oszczędzać z myślą o przyszłości swojego malucha, mogą wybrać właśnie takie rozwiązanie. Do założenia konta w banku potrzebna jest obecność opiekuna prawnego. W późniejszym okresie to również na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za rachunek dziecka.
Dopiero wraz z ukończeniem 13. roku życia, dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To oznacza, że nabiera większych praw do zarządzania swoim rachunkiem bankowym. Oczywiście, aż do uzyskania przez nie pełnoletności, odbywa się to pod kontrolą rodziców.
Sprytna forma nauki
Kiedyś agencja TNS Polska przeprowadziła badanie, z którego wynikało, że wśród młodzieży (w wieku 15-18 lat) aż 82 proc. ankietowanych deklaruje, że ma swoje własne pieniądze. Badani potwierdzili, że są to pieniądze, którymi mogą samodzielnie dysponować. Najczęściej było to kieszonkowe od rodziców i dziadków (61 proc.) lub osobiście zarobione pieniądze (28 proc.).
Nastolatek może otrzymać od banku dostęp do samodzielnego zarządzania kontem. Może wpłacać i wypłacać pieniądze, czy płacić kartą debetową. To świetna forma edukacji finansowej dziecka!
Dzięki rachunkowi dziecko może trenować finansowe nawyki w bezpiecznych warunkach, jeszcze pod okiem rodziców. Pamiętaj, że jest to dopiero początek do uzyskania pełnych umiejętności finansowych Twojego dziecka.
Konto pomaga oszczędzać
Banki bardzo chętnie przyjmują pod swoje skrzydła najmłodszych i oferują znacznie niższe lub żadne opłaty za korzystanie z konta i karty dla młodzieży. Banki zazwyczaj już wcześniej chcą w ten sposób przyzwyczajać do sobie swoich przyszłych klientów. Z tego też powodu niektóre banki kuszą nawet wyższym oprocentowaniem kont dla najmłodszych.
Możesz to wykorzystać i zachęcać dziecko do nauki oszczędzania. Na takie konto Twoje dziecko będzie mogło wpłacać pieniądze, które otrzyma w prezencie od rodziny, czy choćby takie, które samo zarobi.
Z kontem łatwiej się uczyć zarządzania pieniędzmi, w tym także oszczędzania. Dodatkowe odsetki uzyskane z oprocentowania mogą stanowić czynnik motywacyjny.
Konto dla dziecka to lepsza kontrola
Własne konto ułatwia dziecku oszczędzanie i zarządzanie swoimi finansami. Jest także dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż noszenie gotówki. Wyposażenie dziecka w kartę płatniczą zmniejsza ryzyko kradzieży czy zgubienia pieniędzy. Kartę można łatwo zastrzec, a straconą gotówkę raczej ciężko jest odzyskać.
Dla rodzica to też oznacza lepszą kontrolę nad wydatkami dziecka. Wszystkie płatności, wypłaty czy przelewy może on łatwo sprawdzić w historii transakcji konta.
Konto w banku to nie wszystko
Wymieniłam tu największe korzyści wynikające z założenia dziecku konta. Pamiętaj jednak, że oszczędzanie jest tylko jednym czynnikiem wpływającym na status finansowy każdego z nas. Aby w pełni nauczyć się zarządzania swoimi finansami, niezbędna jest wiedza z zakresu inwestowania.
Jeśli masz w domu młodsze dziecko, możesz pobawić się z nim w giełdę albo pograć w popularne gry planszowe, które rozwijają umiejętności finansowe. Możesz też zacząć tłumaczyć dziecku, dlaczego inwestowanie jest ważne i w jaki sposób pomaga zyskać dodatkowe pieniądze.
Od konta do inwestycji
Kto by nie chciał, aby jego dziecko w przyszłości świetnie radziło sobie z finansami? Potrafiło oszczędzać, inwestować nadwyżki finansowe i świetnie zarządzało swoimi finansami? Jest to jak najbardziej możliwe, ale sporo zależy od edukacji finansowej dziecka i od Ciebie. W domu dziecko może nauczyć się najwięcej finansowych nawyków, postaw i decyzji.
Dlatego nie obawiaj się wprowadzać starszego dziecka w świat bardziej zaawansowanych finansów. Powiedz mu o giełdzie i funduszach inwestycyjnych.
Giełda jest dość czasochłonnym sposobem inwestowania, nawet dla dorosłych. Ale dobrze jest znać zasady jej działania. Z pomocą zawsze przychodzą Fundusze Inwestycyjne, które pozwalają inwestować nadwyżki finansowe w dużo prostszy sposób niż indywidualna gra na giełdzie.
Pokaż swojemu nastolatkowi, jak działają fundusze. Wytłumacz zasady inwestowania długo- i krótkoterminowego. Pokaż mu, jak Ty to robisz. Daj mu podejmować decyzje, póki może to jeszcze robić pod okiem rodziców. Z pomocą przyjdzie Ci też bezpłatny e-kurs, na który już wkrótce będziesz mógł się zapisać na naszej stronie.
W Stanach Zjednoczonych takie podejście do edukacji finansowej jest zupełnie normalne. W Polsce jeszcze trochę odsuwamy dzieci od tych tematów. A gdzie mają zdobyć finansowe umiejętności, skoro w szkole też nie ma na ten temat w ogóle mowy?
Pamiętaj o IKZE
Oprócz praktyki związanej z obsługą konta w banku czy z inwestowaniem, wyposaż swoje dziecko w wiedzę na temat konieczności oszczędzania długoterminowego.
Emerytura jest typowym celem długoterminowym, ale warto zacząć o niej myśleć już w momencie wchodzenia na rynek pracy. Im dłużej mamy możliwość oszczędzać w ramach III filaru, tym lepiej.
Zapoznaj swoje dziecko z kontem IKZE, które można otworzyć już w wieku 16 lat. Co ważne, regularne wpłaty na to konto nie są wymagane, za to można odliczyć je od podatku.
Pamiętaj, że wszystko to, co przybliży Twoje dziecko do opanowania trudnej sztuki zarządzania finansami, jest bezcenne!
Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl