Zamieszanie na rynkach − diagnoza i refleksja

      
    
Zamieszanie na rynkach − diagnoza i refleksja
Aktualności / 2024-08-08 / autorzy: Piotr Minkina

 

CO SIĘ STAŁO?

31 lipca 2024 r.:

Japonia

DANE:

  • Gazeta Nikkei tuż przed posiedzeniem w dniu 31.07.2024 roku opublikowała informację o wysokim prawdopodobieństwie podwyżki stóp przez Bank Japonii (BoJ). Kilka godzin później BoJ faktycznie okazał się bardziej jastrzębi niż oczekiwano i uzasadniały to dane ekonomiczne. Bank podniósł stopę procentową do 0,25%.
  • Podwyższenie kosztu pożyczania jena japońskiego dolało paliwa do dalszego odwracania tzw. carry trade (pożyczam walutę o niższym oprocentowaniu, sprzedaję ją za inną walutę o wyższym oprocentowaniu i lokuję w inne aktywa obarczone różnym poziomem ryzyka). Dodało paliwa, bo jen zaczął zyskiwać na wartości już od 10 lipca br.

REAKCJA RYNKU:

  • Umacnianie się jena przyśpieszyło spadki na japońskim rynku akcji, bowiem dotychczas słaby i wciąż słabnący jen odkrywał iluzję wzrostu zysków części japońskich przedsiębiorstw, których źródłem nie był rozwój ich działalności, ale wzrost wartości przychodów w USD przeliczanych na jeny.

USA

DANE:

  • W środę 31.07. o 15:15 CET opublikowany został lipcowy raport o zatrudnieniu, publikowany przez Automatic Data Processing (ADP) i ponownie okazał się gorszy od oczekiwań. W lipcu nastąpił spadek wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym i wyniósł 122 tys. wobec oczekiwanych 150 tys. nowych etatów. Dokonano też rewizji w górę danych za czerwiec, z 150 tys. do 155 tys.

Źródło: ADP. Opracowanie własne.

Źródło: ADP. Opracowanie własne.

  • Tego samego dnia zakończyło się posiedzenie FOMC w USA (FED). Komunikat przekazywał, że poprawa inflacji i wyższe potencjalne ryzyko dla rynku pracy ostatecznie skłonią Fed do obniżenia stóp procentowych. O ile nie pojawią się żadne nieprzyjemne niespodzianki w lipcowych i sierpniowych publikacjach danych o cenach, wrześniowa obniżka (która jest już wyceniana przez rynek) jest niemal przesądzona. Ton komunikatów prasowych wyraźnie wskazuje na zmianę perspektyw i przesunięcie priorytetów polityki, przy czym mandat dotyczący bezrobocia zyskuje na znaczeniu. Podczas konferencji prasowej przewodniczący Powell wielokrotnie odmawiał podania daty pierwszej obniżki stóp procentowych. Kilkukrotnie zasugerował jednak, że może to nastąpić na następnym posiedzeniu, jeśli obecny trend dezinflacji, w połączeniu ze stabilnym wzrostem popytu i stopniowym przywracaniem równowagi na rynku pracy, utrzyma się w okresie letnim.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

REAKCJA RYNKU:

  • Już przed posiedzeniem FED rentowności amerykańskich obligacji zaczęły silnie spadać sugerując, że rynek może oczekiwać słabych danych z gospodarki amerykańskiej. Na koniec sesji amerykańskie 10-latki zbliżyły się do 4,00%. Za tym ruchem podążały także inne rynki, w tym Polska.

 

1 sierpnia 2024 r.

DANE:

  • W czwartek 1.08. opublikowany o 14.30 CET raport dotyczący planowanych zwolnień (Challenger US Job Cut) pokazał znaczny spadek liczby zwolnień w stosunku do czerwca, z 48,8 tys. do 25,9 tys. Był to poziom o 4,4% niższy niż w analogicznym okresie 2023 r. Te dane w zestawieniu z raportem ADP wskazywały, że wprawdzie liczba nowo zatrudnianych spada, to liczba zapowiedzianych zwolnień spada jeszcze szybciej. Należało to interpretować jako dobre wiadomości.
  • W czwartek 1.08. o 17:00 CET opublikowane zostały wartości indeksu ISM dla przemysłu. Jego wartość spadła o 1,7 p.p., przy silnym spadku komponentu zatrudnienia i nowych zamówień. Wszystko to przy utrzymującej się presji cenowej. Były to negatywne informacje.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

REAKCJA RYNKU:

  • Reakcja rynku była negatywna. Amerykańskie 10-latki przebiły w rentownościach poziom 4,00%. Indeksy giełdowe traciły. Technicznie poziomy wsparcia w postaci np. 50 dniowej średniej (SP&500) jednak zostały obronione.

 

2 sierpnia 2024 r.

DANE:

  • W piątek 2.08. potencjalna słabość rynku pracy w USA została potwierdzona przez słabe odczyty w zakresie liczby nowozatrudnionych oraz wzrost poziomu bezrobocia. Słabnącą kondycję amerykańskiego rynku pracy potwierdziły dane z raportu o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych (NFP, Nonfarm Payrolls). Zatrudnienie wzrosło o 114 tys. przy oczekiwaniach na poziomie 175 tys. Natomiast z 206 tys. do 178 tys. zrewidowano również dane za czerwiec br. Poziom partycypacji w rynku pracy wzrósł z 62,6% do 62,7%, a bezrobocie wzrosło do 4,3% (po rewizji danych za kwiecień) z poziomu 4,1% w czerwcu br.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

  • Wzrost stopy bezrobocia spowodował, że ostatnio modny wskaźnik Sahm Rule (wskaźnik oparty na dynamice stopy bezrobocia) dał sygnał, że recesja w USA jest już obecna.

Źródło: FRED, Bloomberg. Opracowanie własne.

REAKCJA RYNKU:

  • Reakcja rynku była bardzo negatywna. Amerykańskie 10-latki po przebiciu 4,00% bardzo dynamicznie spadły. Na rynku akcji przebite zostały ważne poziomy wsparcia, co zapewne aktywowało więcej zleceń sprzedaży i napędziło spadki.

 

5 sierpnia 2024 r.

DANE:

  • Rynek zaczął na chłodno zastanawiać się nad danymi z rynku pracy. Głębsze analizy wskazywały, że:
  1. Po pierwsze, że ze względu na zaokrąglenie, to 5 tys. bezrobotnych w skali całego amerykańskiego rynku pracy spowodowało, że wskaźnik bezrobocia zaokrąglony do jednego miejsca po przecinku dał wynik 4,3% a nie 4,2%.
  2. Po drugie, nasuwało się pytanie, czy na wzrost poziomu bezrobocia w sposób znaczący nie wpływała sytuacja wywołana przez huragan Beryl i wymuszony przez czynniki zewnętrzne o charakterze tymczasowym spadek zatrudnienia. Na przykład wg Reuters bazującego na danych z BLS liczba osób, które z powodu złej pogody pozostały w domu wyniosła 436 tys., przy czym dane dotyczą osób spoza sektora pozarolniczego. Rezultatem takiego scenariusza może być spadek poziomu bezrobocia za sierpień i „dezaktywacja” sygnału o recesji płynącego ze wskaźnika Sahm Rule. Potwierdzeniem wysokiego prawdopodobieństwa takiego scenariusza mogły być lepsze dane z amerykańskiego sektora usług (ISM Services). Chyba były to jedne z ważniejszych odczytów ISM Services w ostatniej dekadzie.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

  1. Po trzecie, jeżeli by policzyć wskaźnik Sahm Rule nie z zaokrąglonej stopy bezrobocia, ale ze stopy bezrobocia bez zaokrągleń i wyliczonej ze stosunku liczby bezrobotnych do wielkości siły roboczej, to z takiego wyliczenia wyniknie, że sygnału dotyczącego recesji w USA nie ma, bo technicznie nie przekroczył poziomu kontrolnego (chociaż jest już bardzo blisko).
  • ISM Services zaskoczyły pozytywnie. Poziom indeksu okazał się być nie tylko wyższy od oczekiwań, ale i wyższy od swojej poprzedniej wartości. Znacząco urósł komponent cenowy, świadczący o presji cenowej w usługach. Urósł także komponent zatrudnienia, który okazał się znacząco wyższy od oczekiwań (51,1% vs 46,4%).

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

RYNEK:

  • Rynek przez weekend trawił złe wiadomości. Efektem było tąpnięcie w Japonii, które następnie pociągnęło w dół pozostałe rynki. Uruchomił się efekt domina. Przebite zostały kolejne poziomy wsparcia.
  • Bardzo silnie wzrosły oczekiwania na obniżki stóp w USA.
  • Rynek oczekiwał na opisane popołudniowe dane z USA (ISM). Te dane zatrzymały spadki i rynek zaczął rosnąć, chociaż poziom zmienności nadal pozostawał i pozostaje wysoki.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

 

6 sierpnia 2024 r.

DANE:

  • Atlanta FED podniosła prognozę wzrostu amerykańskiej gospodarki GDPNow za 3Q 2024 r. z 2,5% (1.08.2024 r.) do 2,9% (6.08.2024 r.). Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to wskaźnik bardzo zmienny.

 

CO DALEJ:

  • Niewątpliwie opisane powyżej wydarzenia sprzyjały posiadaczom obligacji, a nie były łaskawe dla posiadaczy akcji. Rynek akcji znajduje się w korekcie, a obligacje zaczęły być stosunkowo drogie.
  • Część banków inwestycyjnych wskazuje, że spadki na rynku akcji spowodowały różne reakcje inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Inwestorzy indywidualni sprzedawali akcje, a inwestorzy instytucjonalni zwiększali swoje pozycje, co może dobrze wróżyć przynajmniej w średnim terminie. Na razie brak szeroko dostępnych danych, żeby potwierdzić tę tezę.
  • Indeks strachu i chciwości spadł do poziomów najniższych od 27 października 2023 r., kiedy to indeks SP&500 osiągnął dołek -10,3% (na zamknięciu) trwającej od lipca 2023 r. korekty. Obecny poziom indeksu to 23 pkt. na 100. W dołku pandemii wartości indeksu wyniosła 2 pkt. Niskie poziomy indeksu w obszarach ekstremalnego strachu były historycznie dobrymi momentami dla budowania pozycji w akcjach.
  • Wg Bloomberg zastępca gubernatora Banku Japonii Shinichi Uchida wysłał silny gołębi sygnał w następstwie historycznej zmienności rynku finansowego w Japonii, zobowiązując się do powstrzymania się od podnoszenia stóp procentowych, gdy rynki są niestabilne. W dzisiejszym przemówieniu (07.08.2024 r.) do lokalnych liderów biznesu w Hakodate powiedział m.in.:” "Uważam, że bank musi utrzymać luzowanie polityki pieniężnej przy obecnej stopie procentowej, ponieważ sytuacja na rynkach finansowych i kapitałowych w kraju i za granicą jest niezwykle niestabilna".
  • W najbliższym czasie wszystko wskazuje na to, że nerwowość na rynkach się utrzyma. Historycznie po tak silnych spadkach w tak krótkim czasie rynek potrzebował kilku tygodni na odbudowanie się, oczywiście pod warunkiem napływu uspokajających informacji.
  • W tej sytuacji szczególnego znaczenia nabierają cotygodniowe dane z USA dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz liczba utrzymujących się wniosków. Najbliższa publikacja w czwartek (8.08. o godzinie 15:30). W przyszłym tygodniu 13 i 14 sierpnia, rynek zapewne będzie wrażliwy na PPI i CPI w USA. Kluczowe będą dane dotyczące ISM oraz poziomu bezrobocia i poziomu partycypacji w USA za sierpień, opublikowane we wrześniu oraz posiedzenie FED zaplanowane na 17-18 września.
  • Jeżeli zmienność na rynkach będzie bardzo wysoka, a sytuacja jednak nie uspokoi się, możliwe są interwencje banków centralnych. Należy zatem bacznie śledzić informacje płynące z banków centralnych, w tym dotyczące ewentualnych posiedzeń nadzwyczajnych.

 

 


Nota prawna

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”)  z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.

Niniejszy materiał jest upowszechniany w celach informacyjnych i stanowi komentarz do bieżącej sytuacji rynkowej. Nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią: usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.

Niniejszy materiał został przygotowany przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opiera się na ocenie autora w momencie jego tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiale użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w niniejszym materiale. Wszelkie prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób jego całości lub części bez zgody Towarzystwa jest zabronione.

Niniejszy materiał został opracowany według stanu na dzień 07.08.2024 r.

Pełną informacją prawną można znaleźć na https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/nota-prawna#fundusze-inwestycyjne.